Dünya Haberleri

DÜNYA

  Alman politikacılar Türk pazarında

  Süleyman SELÇUK / BERLİN
  04.09.2005 - 01:55 | Son Güncelleme:

  Almanya’da 18 Eylül’deki seçim öncesinde kampanya Türk pazarlarına taştı. Berlin’deki adayların Türk oyları için kampanya çıkarması yaptığı Kreuzberg’deki pazara Türkler artık ‘seçim pazarı’ diyor. Alman vatandaşı Türkler daha çok SPD’ye oy verirken, CDU’nun adayı Eberhard Diepgen de pazara gidip oy istedi.

  FEDERAL Almanya’da 18 Eylül’de yapılacak erken genel seçimlerin yaklaşmasıyla Alman siyasi parti milletvekili adayları Türk kökenli seçmenlerin oyunu almak için Kreuzberg’deki Türk pazarına büyük ilgi göstermeye başladılar. Türk esnafı ve alışverişe gelen Türkler’le sohbet eden milletvekili adayları, çeşitli vaatlerle Türk kökenlilerin desteğini istiyorlar. Pazara milletvekili adaylarının ilgisinin artması üzerine Berlinli Türkler arasında ‘Kreuzberg Türk pazarı seçim pazarı oldu’ esprisi yayıldı.

  CDU’NUN ŞANSI ZAYIF

  Pazarı ziyaret eden Yeşiller Partili Tüketiciyi Koruma ve Tarım Bakanı Renate Künast, Angela Merkel liderliğindeki Hıristiyan Demokrat Birliği CDU’nun Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği konusunu seçim malzemesi yaparak çirkin bir siyaset güttüklerini belirterek CDU’nun şansının Kreuzberg’de çok az olduğunu söyledi. Künast, ‘Türk kökenli seçmenler bizim partinin yani Birlik 90/Yeşiller’in onların haklarını nasıl savunduğumuzun bilincindeler. Bu semtte CDU’nun şansı yok’ dedi.

  Berlin Yeşiller milletvekili adayı Özcan Mutlu ile birlikte Keuzberg’deki pazarı ziyaretinde esnafla sohbet edip oy isteyen Künast, büyük ilgiyle karşılaştı. Yaptığı sohbetlerde Türk anne ve babalardan çocuklarını doğumdan itibaren çocuk yuvalarına göndermelerini isteyen Künast, sağlıklı beslenme konusunda Türk mutfağının örnek bir mutfak olduğunu, ancak biraz daha modernleşmesi gerektiğini söyledi.

  DIEPGEN DE OY İSTEDİ

  Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine karşı çıkan CDU adayları da Türk Pazarı’nı ziyaret edip Türk kökenlilerden oy istiyorlar. Berlin Eyaleti eski Başbakanı Eberhart Diepgen de eşi Monika Diepgen ile birlikte Kreuzberg’deki pazarı gezerek, vatandaşlarla sohbet edip alışveriş yaptı. Pazar ziyaretinde Diepgen simit, Renate Künast ise şeftali aldı.

  Rakipler pazarda karşılaştı

  Kreuzberg’deki pazarda Türk esnafı ve alışverişe gelen Türklerle sohbet edip oy isteyen CDU adayı Eberhard Diepgen, Yeşiller Partili Bakan Renate Künast ile karşılaştı. İki rakip birbirine başarılar diledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı