Dünya Haberleri

DÜNYA

  Alman ordusunda yine ırkçılık

  Hürriyet Haber
  25.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  3 ay önce Bosnalı sivillere nasıl işkence ve tecavüz edileceğinin provasının videoya çekildiği Alman ordusunda şimdi de Yahudilere işkence metodlarının tatbik edildiği filmler ortaya çıktı. Alman savunma bakanlığı video filminde görülen 9 subay ve er hakkında soruşturma başlattı.

  Skandalı SAT-1 televizyonunun yayını ortaya çıkardı. 571'inci Dağ Komando Taburu'nda çekilen video film, bir Alman askerinin Hitler selamı vermesi ile başlıyor. Bir Yahudi'yi canlandıran bir asker ise, ‘Ben Alman halkının parasını çaldım’ diye konuşuyor. Ardından bir çok asker, Yahudi rolündeki askeri dövmeye başlıyor. Filmin diğer sahnelerinde ise, askerler, Yahudilerin öldürülmesi ve homoseksüellerin yok edilmesiyle ilgili demeçler veriyorlar. Ve ABD aleyhinde sloganlar atıyorlar. Arka fonda ise, neo-Nazi pop grubu Screw Driver'ın parçaları çalınıyor. Alman Savunma Bakanı Wolker Ruehe, filmin yayınlanmasının hemen ardından soruşturma emri verdi.

  Daha önce Bosna'daki uluslararası güce katılacaklar için aynı taburda yapılan eğitimler sırasında da benzer bir video skandalı ortaya çıkmıştı. Bu filmde de askerler, Boşnak sivillere nasıl tecavüz edilip öldürüleceğinin provasını yapıyorlardı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı