Dünya Haberleri

DÜNYA

  Alman ordusunda bir asker daha tutuklandı

  BERLİN
  09.05.2017 - 14:32 | Son Güncelleme:

  Ağır terör saldırısı planladığı şüphesiyle, aşırı sağcı bir Alman askeri daha gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Askerin, daha önce tutuklanan üsteğmen Franco A.’yla işbirliği içinde olduğu sanılıyor.

  FEDERAL Savcılık, Maximilian T. adlı askerin Kehl’de gözaltına alındığını açıkladı. Federal Savcılık, Maximilian T. hakkında 26 Nisan 2017’de gözaltına alınan üsteğmen Franco A. ve Mathias F. ile birlikte devleti ağır tehdit eden aşırı sağ bir saldırı eylemi planladığına dair acil şüphe bulunduğunu belirtti. Savcılığın açıklamasına göre Maximilian T. hakkında Federal Mahkeme yargıcı gözaltı kararı verdi. Alman Asayiş Şubesi (BKA) polisleri baskın yaparak, gözaltına aldı. Maximilian T.’nin üsteğmen Franco A. ve Mathias F. ile işbirliği içinde olduğu ve onlara planlarında yardım ettiği belirtildi.
  Franco A. ile Maximilian T.’nin 291’inci Avcı bölüğünde görev yaptıkları bildirildi. Alman ordusu istihbarat servisi MAD, Kehl’de Maximilian T.’yi sorguya çekti. Bu sorgulamanın ardından Maximilian T. gözaltına alındı.Mahkemeye çıkarılan Maximilian T. tutuklandı.
  Üsteğmen Franco A., Viyana Havaalanı’nda tuvalete sakladığı silah sonucu dikkati çekmiş ve soruşturma sonucunda aşırı sağ terör eylemi planladığı şüphesiyle gözaltına alınmıştı. Evinde yapılan aramada Almanya eski Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Adalet Bakanı Heiko Maas ve bazı sol örgütlerin isim ve adreslerinin yer aldığı bir liste ele geçmişti. Bu olayla Alman ordusunda aşırı sağ bir örgütlenme şüphesiyle ordu içinde yoğun bir soruşturma hareketi başladı.

  GAUCK’UN İSMİ A LİSTESİNDE
  Federal Savcılık, askerin suikast listesi hazırladığından hareket ediyor. Üsteğmen Franco A., üniversiteli arkadaşı ve son olarak Maximilian T.’nin; mülteci ve yabancılardan yana tavır alan tanınmış kişilere, politikacılara saldırı planladığından emin. Üçlü, saldırı yapacağı kişi ve kuruluşlardan oluşan kurban listesini A, B, C, D diye kategorilerde düzenlemiş. Eski Cumhurbaşkanı Gauck ile Adalet Bakanı Maas’ın adları A listesinde yer alıyor. 

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı