GeriDünya Alman ordusunda ‘aşırı sağ’ krizi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman ordusunda ‘aşırı sağ’ krizi

Alman ordusunda ‘aşırı sağ’ krizi

Alman basını, Alman ordusundaki aşırı sağcı yapılanmaların tahmin edilenden çok daha büyük bir boyutta olduğunu yazdı. Buna göre orduda şu anda 450 asker aşırı sağ şüphesiyle inceleme altında.

HAFTALIK Der Spiegel dergisi, Alman ordusu içinde aşırı sağcı asker sayısının bugüne kadar açıklananın çok üzerinde olduğunu yazdı. Matthias Gebauer imzalı haberde, Alman Askeri İstihbarat Servisi’nden (MAD) bir yetkilinin gizli bir toplantıda aşırı sağcı askerlere dair paylaştığı yeni sayıların ordudaki aşırı sağcıların boyutuna ilişkin yeni bir bakış açısı getirdiği belirtildi. Buna göre, 2018 yılında sadece dört askeri ordudan uzaklaştıran Alman ordusunda aşırı sağcı asker sorunu 2013 yılından bu yana devam ediyor. 2013 yılında yaklaşık 10 Alman askeri hakkında aşırı sağcı olma şüphesiyle inceleme başlatıldı; bu durum kurumlara bildirildi. Bu isimlerden bir kısmının ordudan atıldığı, bir kısmının ise göreve devam ettiği belirtildi. Geçmişe ait bilinmeyen sayıların ortaya çıkmasının yanı sıra güncel soruşturmaların boyutu ise endişe verici.

450 ASKERE İNCELEME

Şubat ayı ortasında gizli bir toplantıda konuşan MAD yetkilisinin ifadelerine dayandırılan habere göre, şu anda Alman ordusu içinde 450 askere yönelik aşırı sağcı şüphesiyle inceleme yürütülüyor. En tehlikeli aşırı sağcı örgüt olarak bilinen Reichsbürger (İmparatorluk Vatandaşları) örgütü ve Identitären Hareketi’ne mensup olduğundan şüphelenilen 65 kişinin olduğu belirtildi. Reichsbürger örgütü Almanya Federal Cumhuriyeti devletini ve Almanya hükümetini tanımıyor. Alman İmparatorluğu’nun hâlâ devam ettiğine inanan örgüt üyeleri 1937’de geçerli olan Alman imparatorluğu sınırlarını ‘gerçek sınırlar’ olarak kabul ediyor. Örgüt üyeleri, resmi makam ve mahkemeleri reddediyor, vergi vermeye ve trafik cezası ödemeye de yanaşmıyor.

HÜKÜMETE ELEŞTİRİ

Alman basını, 2018’de “İmparatorluk Vatandaşı” mensubu olduğundan şüphe edilen ordu mensuplarının sayısı 20, yabancı ve sol radikal eğilimli şüphelilerin toplam sayısının ise 37 olduğunu yazmıştı. Elde edilen yeni veriye göre, aşırı sağcı olduğundan şüphelenilen asker sayısı 450 içinde Reichsbürger üyesi olduğu için inceleme altındaki kişi sayısı 35. Spiegel’in haberinde askeri istihbarat kurumunun Alman hükümetini, sadece inceleme sonucunda aşırı sağcı olduğu sonucuna varılan askerler konusunda bilgileri ilettiği ifade edildi. Alman Yeşiller Partisi üyesi milletvekili Agnieszka Brugger, Alman askeri hükümetinin yanı sıra Alman hükümetini de aşırı sağcı askerlere ilişkin verileri net olarak açıklamadıkları suçlamasıyla eleştirdi. Sol Parti üyesi Andre Hahn ise “Alman ordusundaki aşırı sağcılık sorunu çok az değinilen bir problem. MAD sadece tekil meseleler hakkında konuşuyor ancak tehlike potansiyeli görünüşe göre çok daha yüksek” ifadesini kullandı.

TÜRK AVUKAT HEDEFTEYDİ

Almanya’da güvenlik kurumları içinde çalışan aşırı sağcılar son dönemde giderek daha fazla gündeme geliyor. Bir süredir aşırı sağcıların hedefi olan Türk avukat Seda Başay Yıldız, aşırı sağcılardan tehdit mektupları alıyordu. Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü davasında öldürülen Türklerin avukatlığını yapan Yıldız’ın tehdit mektubunda yer alan nüfus bilgilerine Frankfurt polis merkezinden bakıldığı ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Frankfurt polisinden altı aşırı sağcı polis geçici olarak görevden uzaklaştırılmıştı. Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, yaşayan bu olaylar üzerine geçen ay Yıldız’la özel bir görüşme gerçekleştirdi. Başay-Yıldız, Almanya’da 2000-2007 yıllarında 8’i Türk 10 kişiyi öldüren, bombalı saldırılar düzenleyen ve banka soyan NSU terör örgütü davasında, 2000 yılında öldürülen Enver Şimşek’in ailesinin avukatlığını yapmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle