GeriDünya Alman meclisinde kravat tartışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman meclisinde kravat tartışması

Alman Federal Meclisi'nde (Bundestag) kravat takma tartışması yaşanıyor.

Alman meclisinde bugün yapılan oturumda Sol Parti Milletvekili Andrej Huko ve Yeşiller Partisi Milletvekili Sven-Christian Kindler'e, yazıcı olarak Meclis Başkanı'nın yanındaki koltuklara oturmalarına, kravat takmadıkları için izin verilmedi.

Baş yazıcı olarak görev yapan Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Jens Koeppen, yazıcı olarak görev yapan milletvekilleri için kravat ya da benzeri bir şey takma zorunluluğu olduğunu belirterek, bu kuralla meclisin onurunun korunduğunu söyledi.

Kravat takmayı reddeden milletvekilleri ise, böyle bir şeyin meclis iç tüzüğünde yer almadığını savundu.

Huko, sözkonusu talebi saçma olarak nitelendirirken, Kindler de hükümet koalisyonuna mensup üyelerin taktığı çiçekli kravatların meclisin onurunu ne kadar koruduğuna bakılması gerektiğini söyledi.

Sol Parti Milletvekili Alexander Süssmair, 2 milletvekili ile dayanışma içinde olduğunu göstermek amacıyla daha sonra kravatsız olarak yazıcılık görevini üstlenmek istedi, ancak izin verilmedi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Meclis Grubu Genel Sekreteri Thomas Oppermann, yazıcıların kravatlı görev yapması gerektiğini savunarak, "Başkanlık divanında yer alan kişilerin, boş zamanlarda giydikleri kıyafetleri giymemesi lazım" şeklinde görüş belirtti.

Sol Parti Meclis Grubu Genel Sekreteri Dagmar Enkelmann ise gereksiz bir giyim eşyasının ilkesel hale getirilmeye çalışıldığı gerekçesi ile kravat takma zorunluluğuna tepki gösterdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle