GeriDünya Alman manava ceza yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman manava ceza yok

Berlin Savcılığı, bir dergiye yaptığı açıklamayla Berlin'deki Türk ve yabancıları eleştiren Alman Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Thilo Sarazzin hakkındaki soruşturmayı durdurdu

Savcılıktan yapılan açıklamada, Sarazzin'in sözlerinin düşünce özgürlüğü ile ceza hukuku arasındaki sınırı geçmediği, bu sözlerle halkı kışkırtmak ve iftira etmek suçları işlemediği görüşüne yer verildi.

Açıklamada, Sarazzin hakkında yürütülen soruşturmanın durdurulduğu ifade edildi.

Anayasa ile korunan düşünce özgürlüğünün herkese abartılı ve polemik içerikli bir şekilde eleştiri yapma hakkı verdiği belirtilen açıklamada, Sarazzin'in tek başına bir halk grubuna karşı nefrete, şiddete ve keyfi önlemler almaya çağrıda bulunmadığı kaydedildi.
Thilo Sarazzin hakkında bazı kişiler trafından Türkleri ve yabancıları eleştiren sözlerinden dolayı suç duyurusunda bulunulmuştu.

TÜRKLERE MANAV DEMİŞTİ

Sarrazin, Berlin Duvarı'nın yıkılmasının 20. yıl dönümü dolayısıyla yayımlanan “Lettre International” adlı kültür dergisinin özel sayısında yer alan röportajında, “Yanlış politikalardan dolayı sayıları artan bu kentteki Türk ve Arapların büyük çoğunluğunun manavlıktan başka üretim işlevi yok” ve “Devletten geçinen, çocuklarının eğitimine yeterince ilgi göstermeyen ve sürekli yeni küçük başörtülü kızlar üretenleri kabul etmek zorunda değilim" ifadelerini kullanmıştı. Sarazzin, bu sözlerinin Berlin'de yaşayan Türk ve Arapların büyük çoğunluğu için geçerli olduğunu da vurgulamıştı.
Sarazzin, daha sonra yaptığı yazılı açıklamada, bu sözlerinden dolayı özür dilemiş, ancak sözlerinden dolayı Alman Merkez Bankasındaki görevleri kısıtlanmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle