GeriDünya Alman koalisyonuna SPD darbesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman koalisyonuna SPD darbesi

Alman koalisyonuna SPD darbesi
refid:9029719 ilişkili resim dosyası

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD) yönetimi, Viadrina Üniversitesi Başkanı Gesine Schwan’ı Cumhurbaşkanı Horst Köhler’e karşı ikinci kez aday göstermeyi kararlaştırdı.

Başbakan Merkel, SPD’nin bu kararıyla, koalisyonu zora sokacağını açıklarken, FDP erken seçime gidilmesini istedi.

SPD’nin dün Berlin’de yapılan Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısında, 23 Mayıs 2009 tarihinde yapılacak cumhurbaşkanı seçimine 65 yaşındaki Gesine Schwan’ın aday gösterilmesi oybirliğiyle kararlaştırıldı.

Başbakan Angela Merkel, SPD’nin cumhurbaşkanlığı için kendi adayını önermesinin Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) Partileri ile SPD’den oluşan büyük koalisyon hükümetinin çalışmalarını zora sokabileceğini açıkladı. Merkel, sözcüsüne yaptırdığı açıklamada, "SPD’nin kendi adayını önermesi, koalisyonu zora sokacak, ama bu nedenle hükümet bozulmayacaktır. SPD ile bundan sonra da ülkemiz için faydalı çalışmalar yapılmasını arzu ediyoruz" dedi.

Erken seçim talebi

CDU ve CSU’lu bazı politikacıların SPD’nin Köhler’e karşı cumhurbaşkanı adayı göstermesi halinde başta veraset vergisi olmak üzere çeşitli alanlarda öngörülen reformların gerçekleştirilmesinin imkansız hale geleceğini savunurken Hür Demokrat Parti (FDP) erken seçim önerdi. FDP Genel Başkanı Guido Westerwelle, hükümet ortakları arasındaki "personel sürtüşmesi" yüzünden politika üretilmesinin zorlaşacağını belirtirken, gelecek yıl eylül ayında yapılması öngörülen genel seçimlerin öne alınmasını istedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle