Dünya Haberleri

DÜNYA

  Alman kabinesi İncirlik krizini görüşecek

  DW Türkçe
  07.06.2017 - 08:55 | Son Güncelleme:

  İncirlik anlaşmazlığı bugün Alman Bakanlar Kurulu'nda görüşülecek. Siyasi partiler İncirlik'ten çekilme kararının mecliste alınmasında ısrar ediyor.

  Alman siyasi partilerine mensup milletvekilleri Alman askerlerinin İncirlik hava üssünden çekilmesiyle ilgili kararın parlamentoda alınmasında ısrar ediyor. Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in Alman birliğinin milletvekilleri tarafından ziyaret edilebilmesi için yaptığı son girişim de sonuçsuz kalmıştı. Konu bugün Alman Bakanlar Kurulu'nda ele alınacak. Alman askerlerinin Federal Meclis kararıyla İncirlik'e gönderilmiş olmasına rağmen kararda üs ismi geçmediğinden son kararın parlamento değil hükümet tarafından alınmasının yeterli olacağı belirtiliyor. Ancak hükümetin Alman silahlı kuvvetlerinin ‘parlamento ordusu' olması nedeniyle parlamentoyu karara ortak etmesi de ihtimal dâhilinde bulunuyor.

  Federal Meclis'in silahlı kuvvetler raportörü Hans-Peter Bartels İncirlik ile ilgili kararın parlamentonun yetkilerini ilgilendirmesi bakımından karara milletvekillerinin de katılması gerektiğini söyledi. Alman Yeşiller Partisi'nin meclis grup başkanı Anton Hofreiter ve Sol Parti grup başkanı Dietmar Bartsch da gazetelere verdikleri demeçte son sözün parlamentoda söylenmesi gerektiğini belirttiler. Mecliste temsil edilen siyasi partiler DEAŞ karşıtı koalisyonu keşif uçuşlarıyla destekleyen Alman askerlerinin Ürdün'e nakledilmesinden yana çıkıyor. Sadece Sol Parti Almanya'nın terör milisi DEAŞ ile mücadeleden çekilmesini talep ediyor.

  Etiketler: incirlik üssü , ALMANYA , ALMAN
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı