GeriDünya Alman hükümetinin İslam kuralları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman hükümetinin İslam kuralları

ALMANYA'da muhalefetteki CDU ve CSU partileri grubunun, Meclis'e önerge sunarak Almanya'da İslam cemaatleri ve sorunları hakkında bilgi istemesi üzerine, Federal Hükümet, 96 sayfalık geniş bir yanıt verdi. Hükümet, 1999 yılı verilerine göre, ülkede 2.8 milyon yabancının yaşadığını, bunun yaklaşık 2.5 milyonunun Müslüman, bunlardan 450 bininin de Alman vatandaşı olduğunu bildirdi. Hükümetin verdiği yanıtlar özetle şöyle:

Çarşafa sınırlı serbestlik

Kamu kuruluşlarında veya resmi okullarda başörtüsü veya çarşafla dolaşmak, dini vecibelerin yerine getirilmesi açısından güvence altındadır. Öğrenciler başörtüsü takabilir, ancak öğretmenlerin takması mahkeme tarafından yasaklandı.

Almanca İslami ders

İslam dini derslerini Almanca olarak vermek için şimdiye kadar çeşitli eyaletlerde 19 kuruluş dilekçe verdi. Din dersi yetkisi almak amacıyla farklı İslam cemaatlerinin başvurması, büyük sorun teşkil ediyor.

Hoparlörle ezan sorunu

Anayasa, din ve ibadet özgürlüğünü garanti altına almıştır. Ancak Anayasa, insanların ve çevre sakinlerinin gürültüyle rahatsız edilmemesini de öngörüyor. Özellikle hoparlörle ezan, büyük sorun.

Dini bayramda izin

Kurban ve Ramazan Bayramı'nda Müslüman öğrencilere bayramın ilk günü izin verilmektedir. Ancak işyerleri için böyle bir düzenleme yok.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle