GeriDünya Alman aileden ABD’ye iltica başvurusu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman aileden ABD’ye iltica başvurusu

Alman aileden ABD’ye iltica başvurusu
refid:13625560 ilişkili resim dosyası

Genellikle mültecilerin sığınmak için tercih ettikleri Almanya'dan, bu kez başka bir ülkeye iltica olayı yaşandı. Dinsel gerekçelerle çocuklarının zorunlu eğitimine karşı çıkan Alman aile, ABD’de sığınma arıyor.

Alman Deutsche Welle ajansının haberine göre, Uwe Romeike, yaşları 5 ile 11 arasında değişen beş çocuğuna İncil'i İngilizce olarak okuyup, Almanca'ya tercüme ediyor.

Romeike ailesinin çocukları, eğitimlerine evde devam ediyor. Anne Hannelore Romeike, Almanya'da yaşadıkları dönemde Daniel ve Lydia'nın kısa bir süre okula gittiğini, ancak bu süre zarfında çok değiştiğini anlatıyor. Bunun üzerine Romeike ailesi, çocuklarına evde kendileri eğitim vermeye karar vermiş.

Hannelore Romeike, bu şekilde çocukların öğrenme tempolarına ve yeteneklerine daha uygun bir öğrenme programının uygulanmasının mümkün olduğunu, ayrıca kullanacakları kaynakları da kendilerinin seçebildiğini belirtiyor. Hannelore Romeike'ye göre okullarda kullanılan bazı kitaplarda çocukların ailelerine ve öğretmenlerine saygısız davranışlarının anlatıldığı hikâyeler geçiyor, oysa onlar çocuklarını iyi birer Hrıstiyan olarak yetiştirmek istiyor. Çocukların annesi şu açıklamayı yapıyor:

"Okul kitaplarından verilen eğitimin asla tarafsız olamayacağını tespit ettik. Kendi düşünüş biçimini katmadan, birine eğitim vermek mümkün değil. Biz kendi zihniyetimize, öğretmenler ise kendi zihniyetine göre eğitim veriyor. Ve onların işine karışma şansımız yok."

ABD'YE İLTİCA BAŞVURUSU

Çocuklarını okula göndermedikleri için küçük bir para cezasıyla kurtulmayı uman ailenin bu umudu, bir gün polisin kapıya dayanıp çocukları zorla okula götürmesiyle sona erdi. Bu olay üzerine turist vizesiyle ABD'ye giden aile burada iltica başvurusunda bulundu.

Romeikelerin şu anda yaşadığı Morristown'da çocuklarına evde eğitim veren birçok aile bulunuyor. Sadece birkaç parça eşyayla ABD'ye gelen Romeikelere bu ailelerin yanında Evde Eğitim Hakkını Güvenceye Alma Birliği'nden (HSLDA) de yoğun destek geldi. Ailenin iltica başvurusu bizzat birliğin avukatları tarafından yapıldı.

BAŞVURU TANIMA UYGUN

Birliğin hukukçularından Mike Donnelly, belirli bir dinî, siyasi ya da toplumsal gruba dâhil oldukları gerekçesiyle takibata uğrayacağından korkan kişilerin iltica başvurusunda bulunabileceklerini ve Romeikelerin de bu tanıma uyduğunu belirtiyor:

"Almanya'da çocuklarına evde eğitim veren ailelerin özel bir toplumsal gruba dâhil olduğunu düşünüyoruz. 50 bin euroya varan para cezası ile velayet hakkını kaybetme ve hapis cezası almaları olası. Bu nedenle takibata uğramaları da kuvvetle muhtemel."

Almanya'da uygulanan zorunlu örgün eğitim uyarınca ebeveynler çocuklarını altı yaşından itibaren okula göndermekle mükellef. Zorunlu eğitim süresi bazı eyaletlerde 9 ila 10 yılla sınırlıyken, bazı eyaletlerde 18 yaşını doldurana kadar zorunlu eğitim verilmesi prensibi uygulanıyor. Çocuklarını okula göndermedikleri tespit edilen ailelere önce uyarıda bulunuluyor. Durumun devam etmesi halindeyse ebeveynleri 50 bin euroya kadar ulaşan para cezası, velayet hakkının bir bölümünü veya tümünü kaybetmesi ya da hapis cezası gibi yaptırımlar bekliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle