GeriDünya Allavi kendine yönelik suikast planını doğruladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Allavi kendine yönelik suikast planını doğruladı

Irak'ta Mart ayında yapılan genel seçimlerin galibi El Irakiye lideri İyad Allavi, kendisine yönelik bir suikast planının olduğunu doğruladı.

Allavi, düzenlediği basın toplantısında, suikast planı hazırlandığı yönündeki haberlerin doğru olduğunu ve bununla ilgili kanıtların ellerinde bulunduğunu söyledi.

Irak'taki Amerikan güçleri ve istihbaratından yaklaşık iki ay önce yazılı bir mesaj aldığını ve bu mesajın içeriğinde kendisine yönelik bir suikast planının hazırlandığının belirtildiğini kaydeden Allavi, "Ne yazık ki Iraklı yetkililerden böyle bir uyarı gelmedi. Uyarı Ameriken güçlerinden geldi. Bu mesajı aldıktan sonra, Irak Savunma Bakanı Abdülkadir El Ubeydi, herhalde şahsi olarak arkadaşlarımızı aradı ve bana yönelik bir suikast planının hazırlandığını söyledi. Bazı kardeş ve dost ülkeler de bizi bu konuda uyardı. Bu ülkelerden biri de kullanacağım uçağa bir bombanın yerleştirileceği yönündeki bilgiyi bize bir ay önce iletti" dedi.

Allavi, El Irakiye listesi sözcüsü Fettah Şeyh'in daha önce yaptığı açıklamada suikast haberinin abartılı olduğu yönündeki sözlerini hatırlatarak, "planın arkadaşları tarafından yalanlanmasını esefle karşıladığını" bildirdi.

Suikast planı hakkında bilgi veren Allavi, "Alışık olmadığımız bir icraatla karşılaştık. Yurt dışı seyahatlerim için kullandığım Uluslararası Bağdat Havaalanı bitişiğindeki El Musenne Askeri Hava Üssünü kullanmamın yasaklandığı sürpriziyle karşılaştık. Bu üssü kullanma yetkisine sahip 7 kişiden biriydim. Sivil havaalanını kullanmaya mecbur edildim. Hazırlanan plana göre, korumalarım sivil havaalanına girmelerine izin verilmediği için bu havaalanındaki izdiham ve karmaşadan yararlanılarak bir keskin nişancı tarafından öldürülmek isteniyormuşum. Bu planı hazırlayan şunu bilsin, Irak halkı ölümden çekinmez ve hiçbir şeyden korkmaz. Daha önce birçok kez suikast girişimine maruz kaldım" dedi.

Bu arada, Allavi, suikast planının yeni bir şey olmadığını, bunda yeni olanın ise seçimlerden sonra bu yoğunlukta, bu güçte ve bu yöntemle böyle bir planın hazırlanması olduğunu söyledi.

Irak hükümet sözcüsü Ali Debbağ da El Irakiye listesinin lideri İyad Allavi'ye yönelik suikast haberlerini daha önce yalanlamıştı.
Sözcü, Allavi ve diğer şahsiyetlerin can güvenliğinden hükümetin sorumlu olduğunu belirtmişti.

İyad Allavi başkanlığındaki El Irakiye Listesi, 7 Martta yapılan genel seçimlerde 91 sandalye kazanarak seçimlerin galibi olmuştu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle