GeriDünya Albright en önde, Arap kadınlar aynanın ardında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Albright en önde, Arap kadınlar aynanın ardında

Suudi Arabistan’da yapılan 6’ncı Cidde Ekonomik Forumu’nda batılı kadınlara erkeklere ayrılan salonda oturma hakkı tanınırken, Arap kadınlar, aynalı bölmenin ardında oturdu ve sadece sesleriyle oturumlara katılabildiler.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ve Pakistan Başbakanı Şevket Aziz, ekonomik yaşamda kadınlara daha fazla yer verilmesi çağrısı yaptılar. Geçen yıl Arap Olayan Finansman Şirketi’nin kadın CEO’su Lubna el-Olayan’ın açılış konuşmasını yapmasıyla büyük sükse yapan forum, bu yıl muhafazakarlardan gelen tepkiler üzerine toplantıyı iyice harem-selamlık yaptı. Geçen yıl paravanla ayrılırken bu kez kadınlar, erkekler tarafından ayna olarak görülen bölmenin ardından toplantıyı izleyebildi.

Eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright’ın da aralarında bulunduğu birkaç Batılı kadın, toplantıda erkekler için ayrılan salonda otururken, Suudi Arabistanlı kadınlar, hem toplantı boyunca, hem de aralarda erkeklerden ayrı tutuldu. Suudi kadınlar, bölmenin ardından sorularını yönelterek toplantıya dahil olabildiler.

ABD Dışişleri Konseyi’ne bağlı Ortadoğu Forumu’ndan toplantıya katılan Judith Kipper, ‘Suudi olmayan kadınların burada oturabileceğini söylediler’ dedi. Bu etkinliğin sponsorlarından olan Cidde Pazarlama Kurulu’nun başkanı Abdullah el Süleyman, ‘Bu bizim adetimiz. Geçen yıl muhafazakar kesim bazı hatalardan ötürü protesto etti. Yaklaşık 10 kadar kadın, erkek toplantı salonuna girip oraya oturmuş... öte yandan bir fotoğrafçı da kadınlar bölümünde başları açılmış kadınların fotoğrafını çekmiş, ertesi gün yayınlandı, bu da muhafazakarların tepkisini çekti’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle