GeriDünya Al Gore'a çifte darbe
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Al Gore'a çifte darbe

ABD'de gözler Federal Yüksek Mahkeme'nin alacağı karara çevrilirken, Demokrat Parti Adayı Al Gore, iki ayrı cepheden gelen kötü haberlerle bir kez daha sarsıldı.

Florida Eyaleti Yüksek Mahkemesi, Al Gore'un, Eyalet'in iki ayrı bölgesindeki binlerce tartışmalı oyun acilen elle sayılması yolundaki isteğini geri çevirdi. Aynı mahkeme, Gore kampının şaşkınlık yarattığını ileri sürdüğü oy pusulalarıyla kullanılan oyların geçersiz sayılarak yeniden sandık başına gidilmesi isteğini de reddetti. Bu oy pusuluları, aynı bölgede ve seçimlerden önce Gore'un partisinden yetkililer tarafından onaylanmıştı.

Gore'un, Palm Beach ve Miami-Dade bölgelerinde kullanılan bir milyonu aşkın oyun yeniden sayılmasına ilişkin talebi konusunda ise Leon Bölgesi'deki Yargıç Sanders Sauls'un kararı bekleniyor. Bu oylar, gereğinde yeniden sayılmak üzere kamyonlarla Leon Bölgesi'ne nakledildi. Sauls, ayrıca üç ayrı bölgede kullanılan bir milyonu aşkın oyun da kitli ve güvenli bir şekilde bekletilmesi talimatını verdi.

Birkaç kez makineyle ve bazı bölgelerde ise ayrıca elle yapılan sayımlardan sonra, Florida Eyaleti tarafından açıklanan resmi sonuçlara göre Cumhuriyetçi Parti Adayı George W. Bush 537 oyla yarışı önde bitirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle