GeriDünya Al Gore için yolun sonu göründü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Al Gore için yolun sonu göründü

Demokrat Parti başkan adayı Al Gore'un Florida eyaletindeki tartışmalı oyların yeniden sayılması yolundaki talebi, Florida eyaleti yargıcı tarafından reddedildi.

Bu sonuç, Cumhuriyetçi Parti başkan adayı George W. Bush açısından çok büyük zafer olarak ortaya çıktı.

Florida Mahkemesi'nde ağır yenilgiye uğrayan Gore'un avukatları ise, kararın temyizi için hemen Florida Üst Mahkemesi'ne başvuracaklarını açıkladılar.

ABD başkanlık yarışındaki belki en dramatik karar olan bu kararda Gore'un tartışmalı oyların yeniden sayılması yolundaki talebini değerlendiren Florida'nın başkenti Tallahassee Yargıcı Sanders Sauls, Demokratların gerekçelerini yeterli bulmayarak bu talebi reddetti.

Yargıç Sauls, Gore tarafının sonuçlara itiraz ettiği Miami-Dade, Palm Beach ve Nassau ilçelerinde yeniden sayım için bir neden bulunmadığını; bu ilçelerdeki sonuçların 26 Kasım'da yasalara uygun şekilde açıklandığını belirtti.

Bu kararın ardından açıklama yapan Gore'un avukatı David Boise yanlış olduğunu iddia ettiği bu karara karşı yasal mücadelenin temyiz de süreceğini söyledi.

Washington'daki gözlemciler ise, Florida yargıcının kararının Gore için çok ağır bir darbe olduğunu ve Gore'un bundan sonra kamuoyundan destek almakta zorlanacağını ifade ettiler.

Florida Mahkemesi yargıcı Sauls'un kararı, Bush'un karargahında sevinçle karşılandı.

Gözlemciler, bu son mahkeme kararının ardından Bush'un başkanlığa bir adım daha yaklaşktığı yorumunda bulundular.

SON UMUT YÜKSEK MAHKEME

ABD'de Florida mahkemesinin, bu eyaletteki tartışmalı oyların yeniden elle sayımı yolunda Demokrat Al Gore tarafından yapılan başvuruyu reddetmesi, Cumhuriyetçi Partili George W. Bush'u, başkanlığa bir adım daha yaklaştırdı.

Florida'nın başkenti Tallahassee'de yargıç N. Sanders Sauls'un, Gore'un başvurusunu reddettiği açıklamasının ardından, Bush'un sözcüsü Karen Hughes, "Florida'yı ve dolayısıyla ABD başkanlığını kazandığımız bir defa daha tescil edildi" dedi.

Bush ise, mahkeme kararından kısa süre önce yaptığı açıklamada, kendisini artık seçilmiş farzettiğini belirtti ancak Gore'a çekilmesi konusunda yüklenmekten kaçındı. Bush, "Başkan Yardımcısı Gore, zor bir seçim dönemi geçirdi. Kendi kararını kendisi verecektir" dedi.

Gore'un avukatları da, Demokrat adaya ağır darbe niteliğindeki mahkeme kararının açıklanmasının ardından hemen temyiz için Florida Yüksek Mahkemesi'ne başvurdular.

Gore'un avukat heyetinin başkanı David Boies, "Onlar kazandı, biz kaybettik. Şimdi temyize başvuruyoruz. Bu konu Florida Yüksek Mahkemesi tarafından çözümlenecek ve sanırım bu iş artık burada sonuca ulaşacak" diye konuştu.

Boies'in bu açıklamasıyla Florida Yüksek Mahkemesi'nde de kaybetmeleri halinde, Gore'un artık umudunun kalmayacağını dile getirmesi dikkati çekti.

Washington'daki gözlemciler, Florida yargıcı N. Sanders Sauls'un kararının ardından, Gore'un işinin daha da zorlaştığını ve Demokrat adayın çekilmesi yönünde baskıların yoğunlaşacağını ifade ettiler. Adli kaynaklar da, yargıç Sauls'un kararının kesin ifadeler içerdiğini ve Florida Yüksek Mahkemesi'nin, bu kararı tersine çevirmesinin kolay olmayacağı yorumunda bulundular.

Tarafların temyizle ilgili görüşlerini bugün alması beklenen Florida Yüksek Mahkemesi'nin kararının bir-iki gün içinde çıkması öngörülüyor.

Gözlemciler, Gore'un üzerinde baskıların arttığı bu ortamda gerginlik ve zıtlaşmaya yol açmama düşüncesiyle Bush'un Gore'a çekilmesi yönünde yüklenmediği yorumunu yaptılar. Gore'un son yasal adımlarının başarıya ulaşamaması durumunda, Florida eyaleti ve dolayısıyla ABD başkanlığı için gereken toplam seçici delege sayısını Bush'un kazandığı yolunda 26 Kasım'da Florida'da yapılan resmi açıklama geçerli olacak.

Florida'yı Bush'un kazandığının resmen kesinleşmesi durumunda Bush'un 271, Gore'un 267 delegesi bulunacak. Başkan seçilmek için 18 Aralık'ta seçici delegeler kurulunun yapacağı oylamada 270 oy almak gerekiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle