GeriDünya AKPM toplantısında Roj TV gerginliği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AKPM toplantısında Roj TV gerginliği

Fransa'nın başkenti Paris'te, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) tarafından düzenlenen, ‘Kürtlerin Kültürel Hakları’ başlıklı toplantıya Roj TV Genel Müdürü Manoochehr Tahsili Zonoozi'nin katılmasına AKP Milletvekili Murat Mercan ile Milliyet Gazetesi yazarı Hasan Cemal tepki gösterdi.

AKPM'nin Paris Ofisi'nde yapılan toplantıya, Komisyon Başkanı Jacques Legendre, Oturum Başkanı Barones Huppert, İngiliz raportör Lord Russell-Johnston, AKP Milletvekili Murat Mercan, Milliyet Gazetesi yazarı Hasan Cemal, Roj TV Genel Müdürü Manoochehr Tahsili Zonoozi, Fransa'da yaşayan Kürtler Derneği'nden Soheila Ghaderi, Suriyeli tarihçi, ressam Bachar El-Issa, İran Kürtleri'ni temsilen Soheila Ghaderi Mameli, Irak'tan Gerard Gautier ve Kürt diasporası adı altında Paris Kürt Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan, Kürt İnsan Hakları Projesi'nden Rochelle Harris ile Metin İncesu-Bonn katıldı.

AKPM üyesi Murat Mercan, Avrupalı parlamenterlere, Roj TV'nin öncesinde faaliyet sürdüren Med TV'nin İngiltere ve Fransa'da yasaklandığını hatırlatarak, Roj TV Genel Müdürü Zonoozi'nin toplantıya katılmasına karşı çıktığını söyledi. Toplantıya davetli olarak katılan Milliyet Gazetesi yazarı Hasan Cemal de, Roj TV'nin terör örgütü PKK'nın yayın organı olduğunu ifade ederek, tepkisini dile getirdi.

Basına kapalı yapılan toplantıyla ilgili DHA muhabirine açıklama yapan İngiliz raportör Lord Russell-Johnston, Hasan Cemal ile Roj TV Genel Müdürü Zonoozi arasında yaşanan tartışmanın, Oturum Başkanı Barones Huppert'ın, “Burada kültürel hakları tartışıyoruz” sözleriyle sona erdiğini aktardı. Cemal ise, DHA'nın sorusu üzerine, toplantının basına kapalı gerçekleştiğini söyleyerek, bir açıklama yapmadı.

İki ay önce yapılması öngörülen, ancak Türkiye'nin itirazları üzerine katılımcı listesindeki değişikliklerle gerçekleşebilen, basına kapalı toplantının ilk bölümünde, Türkiye'yi ziyaret edebilen ancak Irak, İran ve Suriye'deki Kürtlerle ilgili araştırmalarını yapamayan, İngiliz raportör Lord Russell- Johnston, bu üç ülkeden gelen katılımcıları dinledi. ‘Kürt Edebiyatı ve Medyası’ başlıklı son bölümde bir sunum yapan Roj TV Genel Müdürü Azeri Manoochehr Tahsili Zonoozi ise, ‘Kürt Medyası’nın tarihi hakkında bir konuşma yaptı.

Toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan raportör Lord Russell-Johnston, toplantının amacını, gidemediği ülkelerdeki Kürtlerle, diaspora Kürtlerini dinlemek olarak tanımladı. İngiliz raportör, ‘Kültürler'in kültürel durumu’ ile ilgili bir rapor hazırlanacağı bildirdi. Johnston, basın toplantısını izleyen Roj TV muhabirinin, “Toplantı amacına ulaşamadı. Toplantının bir amacı var mıydı?” şeklindeki sorusuna ise, “Toplantının bir amacı yoktu. Toplantının nedeni, durumu ortaya koymaktı.” diye yanıt verdi. Roj TV muhabirinin, “Sorum size değil, başkanaydı” şeklindeki uyarısına karşılık, raportör Johnston özür dileyerek, sözü Komisyon Başkanı Jacques Legendre'e verdi. Komisyon Başkanı Legendre, raportör Johnston'un sözlerini teyit ederek, şu açıklamayı yaptı:

“Komisyon, ne savunmaktadır, ne de karşıdır. Komisyon, mümkün olduğu kadar çok görüş alarak bir görüş oluşturmaya çalışmaktadır. Raportör, komisyonumuzca görevlendirildi. Türkiye'ye gidebildi. Irak'a bizim karşı çıkmamız nedeniyle gidemedi. Irak hükümetinin herhangi bir sorumluluğu yok bu konuda. İran ve Suriye'ye de gidemedi. Bu durumda tek çare, temsilcileri dinlemeye kaldı.”

İngiliz raportör Lord Russell-Johnston ise, DHA'ya yaptığı açıklamada bu toplantıdan yeni hiçbirşey öğrenmediğini, sadece bildiği şeylerin teyit edildiğini söyledi. İngiliz raportör, Avrupa'da yaşayan, bir kısmı siyasi mülteci, diğer kısmı ekonomik nedenlerle gelmiş göçmenler olan ‘diaspora'nın kültürel ve linguistik durumları’nı da tartıştıklarını söyledi. Almanya'da 600 bin, İngiltere'de 100 bin civarında olan Kürtlerin geri dönüp dönmeme gibi soruları kendilerine sorduklarını söyledi.

‘PARA KAYNAĞIMIZ HALKIMIZ, LEGAL FONLAR’

DHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Roj TV Genel Müdürü Zonoozi ise, “Kürt medyasını tanıtmak istedim. Kaç senedir yayın yapıyoruz. Kuruluşundan bu yana Roj TV'nin Genel Müdürü'yüm.”dedi. Zonoozi, PKK bağlantılı yayınlarla ilgili bir soru üzerine, “‘PKK ile bağlantılı yayınlarınız var’ diyorsunuz. Bunu Türkler diyor. İranlılar başka, Suriyeliler başka diyor. Biz olayları olduğu gibi veriyoruz. Sansür yok. Kürt gözüyle veriyoruz. Türk ya da Fars gözüyle değil.” diye konuştu. Zonoozi, para kaynaklarıyla ilgili soruya ise, şu yanıtı verdi:
“Para kaynağımız halkımız. Legal fonlarımız var. Yardım ediliyor. Bize yardım eden büyük tacirlerimiz, şirketlerimiz var. Şirketimi yürütüyorum.”

Zonoozi, “Çalışanlarının maaş alıp almadıklarına” ilişkin soruyu ise, “Çalışanlarımız maaşlı. Yasa üzerinden seviyesi neyse o veriliyor. Ama birşey de söyleyeyim, belki sen bir gazeteci olarak lüks bir maaş alırsın ama bizimkiler öyle değil. İhtiyaçlarına göre alır.” diye yanıtladı.

Danimarka'nın kendilerine yönelik politikasından çok memnun olduğunu ifade edip, toplantıda Danimarka'ya teşekkür eden Roj TV Genel Müdürü Zonoozi, bu ülkede yasalara uyulduğunu söyledi. Zonoozi, ‘kendi farklarını’ ise şu sözlerle anlattı: “Bizim görüntüde, dağdan da, Avrupa'dan da, Türkiye'den de, sizin devlet adamlarınız da arar ve katılır. Sizin televizyonlarınızdan hangisi yapar?”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle