GeriDünya AKPM medyaya baskıyı sordu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AKPM medyaya baskıyı sordu

AKPM medyaya baskıyı sordu

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, 1 Kasım seçimleri öncesi Türkiye’de 32 kişilik heyetle yaptığı ön incelemede Hürriyet gazetesi ve yazar Ahmet Hakan’a yönelik saldırılara ilişkin bilgi aldı. Heyet ‘medyanın durumu hakkında ciddi endişeleri olduğunu’ belirtirken, “Tüm siyasi aktörler sözlü ve fiziksel şiddete karşı harekete geçmeli, demokratik sürecin altını kazıyacak tırmandırmayı önlemeli” çağrısı yaptı.

TÜRKİYE’de 1 Kasım seçimlerini 32 kişiden oluşan bir heyetle izleyecek olan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) ön inceleme yaptı. İsviçreli Andreas Gross başkanlığındaki heyet Türkiye’de 7 Haziran seçimlerindeki ortama göre dramatik şekilde değişmiş bir hava olduğu tespitini yaparken, Hürriyet’e ve Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’a yönelik saldırılar hakkında bilgi aldıklarını belirterek “medyanın durumu hakkında ciddi endişeleri olduğunu” vurguladı. AKPM’den yapılan açıklamada saldırıların yanı sıra basına yönelik tekrarlanan gözdağı, baskı ve fiziksel saldırılar hakkında heyetin bilgi edindiği belirtildi. Heyetin 5-6 Ekim’de Ankara’da yaptığı inceleme ve temaslardan çıkan diğer değerlendirmeler şunlar:

- Siyasiler sözlü ve fiziksel şiddetten kaçınmalı ve buna karşı harekete geçmeli, seçim kampanyasında sorumlu bir duruş sergilemeli ve demokratik sürecin altını kazıyacak tırmandırmayı önlemeli.

- Cumhurbaşkanı’na hakaret ya da terörizm suçlamasıyla açılan soruşturmalarda, ifade özgürlüğüne yönelik, internet ve sosyal medyadakilerin de dahil olduğu kısıtlamaların sayısında keskin artış söz konusu. Bu durum özgür demokratik tartışmaya ve ifade özgürlüğüne zarar verebilir.

- Tek partinin çoğunluğu elde edememesi, koalisyon oluşturulamaması, çözüm sürecinin askıya alınması kutuplaşma ve gerginliğe neden oldu.

- Tüm siyasi partilerin adil seçimlere bağlılığı memnuniyet verici.

- Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçim sandıklarını taşıma konusunda verdiği karar üzerinde özellikle duruldu. Yetkililer, adayların kampanyalarını sürdürmesi, vatandaşların oylarını korkudan arınmış şekilde kullanması için, özellikle Türkiye’nin doğu ve güneydoğusunda güvenlik koşullarının sağlanması için gerekli tüm adımların atılacağı güvencesini verdi.  


Yorumları Göster
Yorumları Gizle