Dünya Haberleri

DÜNYA

  AKP’nin zaferi Kuzey Irak için iyi

  Hürriyet Haber
  29.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesut Barzani ile biraraya geldi. Talabani ve Barzani, 22 Temmuz seçimlerinin sonuçlarını olumlu olarak değerlendirdi.

  Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Irak Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) internet sitelerinde yer alan haberlere göre iki partinin liderleri Talabani ve Barzani Erbil’de biraraya geldi. Toplantıda, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin, Irak’a komşu ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

  Talabani, Barzani ile Irak, Bölge ve "Kürdistan’daki" son siyasi gelişmeleri değerlendirdiklerini söyledi. Talabani ayrıca, "Kürdistan Bölgesi" ile komşu ülkeler arasındaki ilişkilerin de gündeme geldiğini ifade etti. Kerkük’ün kalplerinde olduğunu söyleyen Talabani, "Kerkük’teki sorunların çözümü için bir komisyon oluşturulması kararı aldık" dedi.

  22 Temmuz seçimlerinin de gündeme geldiği basın toplantısında, Talabani, AKP’nin zaferiyle sonuçlanan seçimlerin, Irak ve "Kürdistan bölgesi" üzerinde olumlu etkisi olduğunu vurguladı.

  ABD’den Araplara 20 milyar dolarlık silah

  ABD’nin İran tehlikesine karşılık, Suudi Arabistan ve beş Körfez ülkesine 20 milyar dolarlık silah satmaya hazırlandığı öne sürüldü. Amerikan basınının haberine göre Savunma Bakanı Robert Gates ve Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, önümüzdeki günlerde Suudi Arabistan’a giderek olası bir silah paketinin ayrıntılarını ele alacaklar.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı