GeriDünya Akne ilacı mı intihar ettirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akne ilacı mı intihar ettirdi

Çaldığı Cessna tipi uçağı Florida'da bir gökdelene çakarak intihar eden Charles Bishop'un evinde depresyon ve intihar eğilimine yol açtığı gerekçesiyle tartışılan akne ilacı ‘‘Accutane’’ın reçetesi bulundu. Şimdi, kamikaze dalışıyla ilaç arasında bir bağlantı olup olmadığı araştırılıyor.

Geçen hafta sonu çaldığı Cessna 172R tipi uçağı Florida'nın Tampa kentindeki Bank of America Plaza gökdelenine çakan 15 yaşındaki Charles Bishop'un evinde akne ilacı ‘‘Accutane’’ın reçetesi bulundu. Accutane, depresyona ve intihar eğilimine neden olduğu gerekçesiyle tartışmalı bir ilaç. Amerikan AP ajansının haberine göre şimdi uzmanlar cebinden Usame bin Ladin ile ilgili sempati notu çıkan gencin Accutane kullanıp kullanmadığını belirlemeye çalışıyor.

Pinellas Bölge Şerifi Binbaşı Sam Lynn'a göre gencin evinde yapılan aramalarda ‘‘Accutane’’ reçetesi bulundu. Ancak gencin bu ilacı kullanıp kullanmadığı bilinmiyor. Bishop'un herhangi bir ilacın etkisinde olup olmadığı toksin testinde belirlenecek. Testlerin iki hafta içinde neticelenmesi bekleniyor.

Öte yandan Charles Bishop'un en iyi arkadaşına saldırıdan iki gün önce televizyonu izlemesini tembih ettiği ortaya çıktı. Emerson Favreau, ‘‘Bir havayolları şirketinin kendisini işe almak istediğini ve cumartesi günü haberlere çıkacağını söylüyordu’’ dedi. Ancak Bishop'un sözlerini ciddiye almadığını belirten Favreau, arkadaşının daha önce iki kez aynı şeyi söylediğini ancak asılsız çıktığını kaydetti.

Bishop'un depressif ya da intihar eğilimli olmadığı belirtilirken, Favreau, ‘‘İntihar edecek kişiler genelde ileride ne yapmak istediklerini söylemezler. Charles hep pilot olmak istediğini söylüyordu. Boeing 747 kullanmak istiyordu’’ diyor. Arkadaşının Usame bin Ladin'den nefret ettiğini belirten Favreau, Charles'ın 11 Eylül kurbanları için üzüldüğüne işaret ederek, intihar notunda dikkat çekebilmek için Suudi teröriste sempati sözleri yazmış olabileceğini söyledi.

FDA'ya göre yan etkileri

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) bağlı İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi'nin internet sitesinde Accutane'in olası yan etkileri; ilacı kullanan hamile kadınların çocuklarında sakat ya da erken doğum, beyin rahatsızlıkları, görme bozukluğu, kalıcı görüş kaybı, karaciğer, pankreas ya da bağırsak rahatsızlıkları, kemik ve kas rahatsızlıkları, kalıcı duyma kaybı, kandaki kolestrol ve diğer yağlarda artış. Ciddi yan etkilerin sık rastlanan bir durum olmadığı, ancak bunlarla karşılaşanların derhal doktoruna başvurması gerektiği belirtiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle