Dünya Haberleri

DÜNYA

  Akko'da Yahudi Arap gerginliği duruluyor

  A.A
  13.10.2008 - 18:45 | Son Güncelleme:

  İsrail'in kuzeyindeki Akko kentinde geçen hafta Yahudi takvimindeki en kutsal gün olan Yom Kippur'da başlayan gerginlik sürerken, kentin Yahudi ve Arap sakinleri arasında şiddet olayları nispeten duruldu.

  Asker ve polislerin yığıldığı kentte, sokaklarda kent sakinlerinden çok güvenlik görevlileri dikkati çekiyor. Akko'nun Eski Kent olarak bilinen merkezindeki çarşıların çoğu hala kapalı duruyor.

  Kent sakinleri, olayların son bulacağından emin olmadıklarını belirterek, tedirginliklerini dile getirdi.

  Tekstil ürünlerini satan mağazası saldırıya uğrayan 29 yaşındaki Yahudi Asaf Elbas, "Olay sırasında burada değildim. Ertesi gün geldiğimde her şey kırılmış, darmadağın olmuştu. Daha önce hiç böyle bir şey görmedim" diye konuştu.

  Miki Tsatis de olayların çıktığı gece sokakta olduğunu ve her iki taraftan grupların birbirine "ölüm" çağrıları yaptığını anlatırken, "Hiç kimse, saldırılar sırasında, kendi yandaşlarını durdurmak için sokağa çıkmadı; çıkamadı" dedi. İnsanların artık birbirine tereddütle yaklaştığını söyleyen Tsatis, "Bu gerginliğin burada kalacağına inanmıyorum, ama umarım öyle olmaz" dedi.

  Genellikle Yahudi nüfusun oturduğu Yeni Kent civarındaki evlerin sokaklarında hala saldırıya uğrayan ve tüm camları kırılmış halde duran araçları ve içerisindeki büyük taşları görmek mümkün. Aynı bölgede, Yahudi ve Arapların ortaklaşa yaşadığı bir apartmanda, Araplardan birinin de evi saldırıya uğramış; camları atılan taşlarla aşağı indirilmiş. Saldırılan apartmanların önünde şimdi polisler 24 saat nöbet tutuyor.

  Tek tek villaların bulunduğu karma bölgede, birbirleri arasında 60-70 metre uzaklık bulunan iki Arap ailenin evi de saldırıdan nasibini almış. Taysir Ebu Ali ve eşi Aziyye Ebu Ali (54), evlerinde hep beraber otururken, kalabalık bir Yahudi grubunun taşlı saldırısında çareyi evin ikinci katındaki iç tarafa sığınmakta bulmuşlar. Teysir Ebu Ali, kendisine geçmiş olsuna gelen Yahudi dostlarına olayı aktarırken, yeni evli genç oğlu Tevfik Ebu Ali'nin olanlardan dolayı çok öfkeli olduğu göze çarpıyor.

  Yüzlerce kişinin kendilerini linç etmeye geldiğini savunan Tevfik Ebu Ali, "Babam zaten kalp hastası, yere yığılıp kalmış. Kız kardeşim ve annem şoka girdi. Evin kapısını zorlamışlar, ama açamamışlar. Evin içi görüyorsunuz savaş yeri gibi" dedi.

  Olayların Yom Kippur Gününde, bir Arap sakinin araç sürmesinden kaynaklandığının hatırlatılması üzerine Tevfik Ebu Ali, "30 yıldır, doğma büyüme buradayım. Dinlere saygılıyım. Biz de Ramazan'da oruç tutuyoruz. Ama diğerleri sokaklarda yemek yiyor, sigarasını içiyor. Onlar saygı bekliyorlar, kendileri bu saygıyı göstermiyorlar. Ama neden bu değil. Yahudiler bu anı bekledi. Bizden nefret ediyorlar" diye konuştu.

  Akko'da çıkan olaylara karışanlardan bugüne kadar 27'si Yahudi, kalanı Arap olmak üzere 64 kişi gözaltına alındı. Özellikle küçük yaştakiler salıverilirken, halen 34 kişinin gözaltı hali sürüyor.

  BARIŞ ÇADIRI

  Kentteki Haşomer Hatzair adlı gençlik örgütü, çıkan gerginliği bir nebze olsun gidermek amacıyla, kentin Rabin Meydanı'nda bir barış çadırı kurdu.
  Yahudi ve Arap gençlerin ortaklaşa kurduğu çadırda birlikte çalışan Arap Fahri Kavs ve Yahudi Omer Uri, "Amacımız, burada, Akko'da barışı ve sevgiyi yeniden sürdürmek" dediler. Nefreti kentlerinden uzaklaştırmak istediklerini söyleyen Kavs ve Uri, "Biz bu kentte yaşıyoruz ve geleceğin de barış içinde olmasını istiyoruz" diye konuştular.

  ŞİMON PERES AKKO'DA

  İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de Sukot Bayramı öncesi Akko'yu ziyaret etti. Peres, İsrail'in aynı kanunlar altında, değişik dinlere mensup toplumların yaşadığı bir ülke olduğunu hatırlatarak, şiddetin durması çağrısında bulundu.
  Peres, kentte Müslüman ve Yahudi taraflarca düzenlenen bir ortak konferansa katıldı. Katılımcıların kentte Yahudi ve Araplar arasındaki şiddet olaylarının her iki toplum liderleri tarafından kınanması için görüş birliğine vardığı toplantıda konuşan Peres, her iki tarafın karşılıklı saygı içinde olması gerektiğini vurgularken, "Kimse, Müslümanların Yahudi, Yahudilerin de Müslüman olmasını istemiyor. Herkes yasalara karşı saygılı olmalı" diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı