GeriDünya Akihito ve Michiko'nun Avrupa turu bitti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akihito ve Michiko'nun Avrupa turu bitti

Japon imparatoru Akihito ve İmparatoriçe Michiko, Hollanda'dan başladıkları iki haftalık avrupa turlarını bugün tamamladılar.

Akihito ve Michiko, Avrupa turlarının son ayağı olan İsveç'te 3 gün geçirtikten sonra bugün ülkelerine döndüler. İmparator ve İmparatoriçe, avrupa turları süresince Hollanda, Finlandiya ve İsviçre'ye uğradılar. Çiftin, İsviçre'de Kral Carl XVI Gustaf ve Kraliçe Silvia ile birlikte Gripsholm Kalesi'ni ziyaret etmişlerdi.

İmparatorluk sözcüsü Tatsuo Arima, imparator ve imparatoriçenin, avrupa turlarını tahmenlerinden daha büyük bir başarıyla tamamladıklarını açıkladı.

Çiftin, ziyaret ettikleri her ülkeden güzel duygular içinde ayrıldıklarını ve her ülkenin devlet başkanları ve cumhurbaşkanlarıyla yaptıkları görüşmeler sonunda Japonya ile diğer ülkeler arasında zaten var olan güçlü bağları perçinlediklerini vurguladı.

Özellikle Hollanda'ya yaptıkları ziyaretlerinin Japonya için çok büyük bir anlam taşıdığını kaydeden imparatorluk sözcüsü, bu ziyaretin, Hollanda'yla Japonya arasında II. Dünya Savaşı'ndan bu yana devam eden soğukluğu erittiğini kaydetti.

Bu ziyarete kadar Hollanda, II. Dünya Savaşı'nda İmparatorluk askerlerinin Japonya'da mahkum olan Hollandalılara yapılan işkenceleri unutmadığını her fırsatta dile getiriyor ve Japonya'ya sitem ediyordu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle