GeriDünya Akayev: İsyanı durduracak gücüm vardı, ama kullanmadım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akayev: İsyanı durduracak gücüm vardı, ama kullanmadım

Kırgızistan'ın devrik Devlet Başkanı Askar Akayev, olayları durdurabilecek gücü bulunduğunu ancak başından beri halkına karşı güç politikası uygulamayacağını söylediğini belirtti.

Akayev, Kırgızistan'ın ulusal haber ajansı KABAR'a yaptığı açıklamada, Anayasaya aykırı şekilde darbe yapıldığını belirterek, ”Bir grup sorumsuz siyasi maceraperest ve çapulcu, ülkedeki iktidarı güç kullanarak ele geçirme yolunu seçti. Kontrol edilemeyen ve yıkıcı anarşi başkenti ve ülkenin birçok bölgesini birbirine kattı” ifadesini kullandı.

Akayev, “Sahte devrim sloganları altında radikallerin şiddet eylemleri yaptığını” ifade etti.

“Ülkesindeki ayaklanmayı sona erdirebilecek gücü olduğunu” belirten Akayev, “Ancak sizler de hatırlarsınız, güneydeki olaylara yönelik müdahale konusu da gündeme geldiğinde, halkıma karşı şiddet yöntemlerine başvurmayacağımı defalarca açıkladım” ifadesine yer verdi.

Tüm çatışmaları barışçıl yollardan çözme fikrinden hiçbir zaman vazgeçmediğini kaydeden Akayev, güç kullanılmaması için kesin talimat verdiğini bildirdi. Olaylar üzerine geçici olarak ülke dışına çıkma kararı aldığını belirten Akayev, “Bu kararı insanlık adına ve kan dökülmesini önlemek için aldım” açıklamasında bulundu.

Bu arada, Kabar haber ajansı, Akayev'in açıklamayı elektronik posta yoluyla yaptığını, devrik liderin nerede olduğunu bilmediklerini kaydetti.
 
AKAYEV: ÜLKE DIŞINDAYIM ANCAK İSTİFA ETMEDİM”

Rus Itar-Tass ajansına göre, Kırgızistan'ın devrik lideri Askar Akayev, ülke dışında olduğunu ancak istifa etmediğini bildirdi.

Ajans, Akayev'in Kırgızistan dışında olduğunu söylediğini, ancak istifa ettiği yönündeki haberleri yalanladığını duyurdu.

AKAYEV: YURTDIŞINDA GEÇİCİ KALACAĞIM

Akayev, KABAR haber ajansına yaptığı açıklamada, istifa ettiğine dair haberlerin “sahtekarca ve kötü niyetli” açıklamalar olduğunu belirterek, “Yurtdışındaki varlığım geçici” diye konuştu.
  
Akayev, Kırgızistan'da Anayasaya aykırı şekilde darbe yapıldığını ifade etti


Yorumları Göster
Yorumları Gizle