GeriDünya Ajangate film oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ajangate film oluyor

Ajangate film oluyor
refid:3731566 ilişkili resim dosyası

George Bush yönetimine sıkıntılı günler yaşatan "ajangate" skandalı beyaz perdeye aktarılıyor. Hürriyet’in bir Amerikalı istihbarat uzmanından öğrendiğine göre henüz hazırlık aşamasında olan filmde yasak olduğu halde adı deşifre edilen sarışın ajanı Rene Zellweger’in oynaması ve filmin bir kısmının da İstanbul’da çekilmesi planlanıyor.

ABD’de, Beyaz Saray’ı sarsan "ajangate" skandalının film haline getirilmesinin planlandığı öğrenildi.

Kimliğinin açıklanmaması koşuluyla Hürriyet’e konuşan Amerikalı bir istihbarat uzmanı, filmin, adının basına sızdırılması skandala yol açan gizli CIA ajanı Valerie Plame’in yaşadıkları temelinde düşünüldüğünü söyledi.

Amerikalı uzman, "Ben de bu filme deneyimlerimle katkıda bulunacağım. Düşünce daha çok yeni ve yapılacak çok iş var. Ama, ilk kaleme alınan senaryoyu gördüm ve beğendim" diye konuştu. Aynı uzman, Valerie Plame’i, beyaz perde’de, çok büyük olasılıkla Rene Zellweger’in canlandıracağını da söyledi ve "Bunlar gelecekteki günlerde kesinlik kazanacak" dedi.

Plame’in, gizli ajan olarak İstanbul’a da gittiğini hatırlatan uzman, "İstanbul senaryoda yer alıyor. Ancak, bir değişiklik olur mu şimdiden bilemiyorum" diye konuştu.
/images/100/0x0/55eaa976f018fbb8f88eac35


SARIŞIN GÜZEL AJAN

Plame’in eşi olan eski Büyükelçi Joseph Wilson, CIA adına, Nijer’in, Irak’a nükleer malzeme verip vermediğini araştırmış ve bir kanıt bulamamıştı. Wilson, daha sonra, New York Times’ta yayınlanan yazısında, Bush yönetimini, Irak’ta savaş için eldeki istihbaratı çarpıtmakla suçlamıştı. Bu yazıdan sekiz gün sonra sarışın güzel ajan Plame’in adı basına sızdırıldı.

Halen soruşturmaya devam eden Özel Savcı Patrick Fitzgerald, şimdiye dek sadece Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin Özel Kalem Müdürü Lewis Libby’yi resmen suçladı. Beyaz Saray’ın, Joseph Wilson’dan intikam almak için eşinin kimliğini basına sızdırdığı belirtiliyor.

Türk Büyükelçiliği’nde tanışmışlardı

VALERIE Plame, CIA’nın paravan kuruluşu "Brewster & Jennings" firmasında enerji danışmanı "örtüsüyle" faaliyet gösteriyordu. Valerie Plame ve CIA ekibi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) merkezinin bulunduğu Viyana’da çeşitli ülkelerin nükleer silah alanındaki yetkililerini ve bilim adamlarını Irak’a karşı "safa çekme" operasyonları düzenliyorlardı. CIA ekibi, Viyana’da kurduğu ilk temastan sonra, yine bu kişilerle İstanbul’da buluşuyordu. Ayrıca Plame’nin müstakbel eşi Joseph Wilson ile Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’ndeki bir davette tanıştığı da biliniyordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle