GeriDünya AirAsia uçağı yardımcı pilotun kontrolündeyken düşmüş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AirAsia uçağı yardımcı pilotun kontrolündeyken düşmüş

AirAsia uçağı yardımcı pilotun kontrolündeyken düşmüş
refid:28075614 ilişkili resim dosyası

Endonezya'nın Surabaya kentinden Singapur'a giderken kaza yapan AirAsia uçağının düştüğü sırada kaptan pilotun kontrolünde olmadığı ortaya çıktı.

Açıklama Sulawesi Adası açıklarında balıkçılar tarafından iki yolcunun cesedine daha ulaşılmasının ardından geldi.

Endonezyalı ekipler uçağın enkazından bulunan karakutulardan elde edilen uçuş kayıtları ve kokpitteki ses kayıtlarını içeren verileri inceledikten sonra yaptıkları açıklamada, uçağın Fransız yardımcı pilot Remi Plesel’in kontrolünde olduğunu ortaya koydu.

AirAsia uçağı yardımcı pilotun kontrolündeyken düşmüş

Uçağın, deneyimli bir savaş pilotu olan kaptanı Iriyanto’nun, kaza sırasında yardımcı pilota gözetmenlik yaptığı belirtildi.

Cava Denizi’nde düşen uçağın, kazanın yaşandığı pazar günü izinsiz uçtuğu ortaya çıkmıştı.

AirAsia Havayolları'na ait Airbus A320 tipi yolcu uçağı, 28 Aralık'ta Endonezya'nın Surabaya kentinden Singapur'a uçarken 162 yolcusuyla kaybolmuştu.

Arama çalışmaları sırasında uçağın Java Denizi'ne düştüğü belirlenmişti.

'KAYIP MALEZYA UÇAĞI KAZA YAPTI'
AirAsia uçağıyla ilgili edinilen bu bilginin akabinde Malezya bir açıklama yaparak, geçtiğimiz yıl Mart ayında taşıdığı 239 kişiyle kayıplara karışan Malezya Havayolları'nın MH370 sefer sayılı uçağının "kaza yaptığı"nı resmen ilan etti.

Malezyalı yetkililer tarafından hâlen gizemini koruyan olaydan 10 ay sonra yapılan açıklamada, uçaktaki tüm yolcu ve mürettebatın kazada ölmüş varsayıldığı açıklandı.

Bu açıklama, yolcu yakınlarının tazminat davası açabilmesinin önündeki engeli kaldırması açısından önem taşıyor. Ancak kanıt görmeden hiçbir söylenilene inanmayacaklarını belirten yolcu yakınları bu açıklamadan tatmin olmadıklarını belirtiyorlar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle