GeriDünya AİHM’den trafik cezası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AİHM’den trafik cezası

AİHM’den trafik cezası

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2008’de İzmir’de aracının hasarlı bir bariyere çarptıktan sonra şarampole yuvarlanması sonucunda eşi hayatını kaybeden Fatih Çakır ve kızının açtığı davada Türkiye’nin insan hakkı ihlalinde bulunduğuna hükmetti. Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) yaşam hakkını garanti altına alan 2’inci maddesini ihlal ettiğine hükmedilen karar AİHM açısından bir ilk niteliğinde. Yaşam hakkı ihlali kararı genelde ceza soruşturmalarında veriliyor ve bu ihlaller ilgili ülkenin sicili açısından en ağır ihlaller olarak değerlendiriliyor.

Çakır’ın, 2008’de İzmir’de direksiyon hâkimiyetini kaybettiği aracı önce metal bariyere çarpmış sonra da yoldan yaklaşık 6 metre aşağıdaki şarampole yuvarlanmıştı. Kazada Çakır’ın eşi Yeşim Çakır hayatını kaybederken o tarihte bir yaşında olan kızı Merve Nisa Çakır hafif yaralanmıştı. Bariyerlerin kaza öncesinde hasarlı olduğuna polis tutanaklarında yer verilmişti.

12 BİN EURO TAZMİNAT
Çakır, eşinin ölümüne neden olduğunu iddia ettiği hasarlı bariyerin onarımından sorumlu olan belediyeye tazminat davası açtı. Yargı kazada tek sorumlunun sürücü olduğuna karar vererek davayı geri çevirdi. Çakır temyizden de sonuç alamayınca 2011’de davayı AİHM’e götürdü.

AİHM, yaptığı değerlendirme sonucunda yargının kazayla ilgili yeterli soruşturma yapmadığı ve bu nedenle devletin vatandaşının hayatını korumaya ilişkin pozitif yükümlülüğünü yerine getirmediğine kanaat getirdi. AİHM’nin aldığı karar bağlamında Türkiye Çakır ve kızına mahkeme masrafları da dahil olmak üzere toplam 12 bin Euro tazminat ödeyecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle