GeriDünya AİHM Türk Derneği davasında Atina'yı haksız buldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AİHM Türk Derneği davasında Atina'yı haksız buldu

AİHM Türk Derneği davasında Atina'yı haksız buldu
refid:7468449 ilişkili resim dosyası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Batı Trakya Türklerince açılan davada Yunanistan’ı haksız buldu. AİHM, tüzüğünde Türk sözcüğü kullandığı gerekçesiyle derneği yasaklamasını toplantı ve örgütlenme hakkını ihlal ettiğine oy birliği ile karar verdi.

Strasbourg’da faaliyet gösteren AİHM, 1990 yıllarının ortasında kurdukları dernek tüzüğünde Türk sözcüğünün geçtiği gerekçesiyle Yunan makamlarınca yasaklanan yedi Batı Trakya Türkü tarafından yapılan başvuru üzerine açılan davayı sonuçlandırdı.

“Evros bölgesi azınlık gençlik derneği” adlı derneğin tüzüğünde amaçları arasında “Yunan ve Türk halklarının arasındaki dostluğun geliştirilmesi”ne de yer verilmesi, Yunan makamlarınca Lozan Antlaşmasına aykırı bulunmuştu. Lozan Antlaşması’nda “sadece bir Müslüman azanlığı”ndan söz edildiğini öne süren Yunan makamları, derneği kayda almayı reddetmişlerdi.

AİHM, kararında bir derneğin amacının, Yunanistan’da bir etnik azınlığın fikrini öne sürmek olsa da bunun demokratik bir toplum için tehdit oluşturmayacağını belirtti.

Derneğin tüzüğünde üyelerinin şiddete veya demokratik olmayan yöntemlere başvuracaklarını gösteren herhangi bir unsur bulunmadığına dikkat çeken Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin toplantı ve örgütlenme hakkına ilişkin 11. maddesinin ihlal edildiğini oy birliği ile hükmetti.

Mahkeme, verdiği kararın yeterince tatmin edici olduğu gerekçesiyle tazminat belirlemedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle