Dünya Haberleri

DÜNYA

  AİHM: Okullarda haç figürü din özgürlüğüne aykırı

  Hürriyet Haber
  04.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), okul binalarında ve dersliklerde çarmıha gerilmiş İsa figürleri ve haç işaretleri bulunduran İtalya’yı mahkum etti.

  AİHM, İtalya’daki uygulamaya itiraz eden İtalyan vatandaşının talebini haklı bularak, sınıflarda çarmıha gerilmiş İsa ve haç figürlerinin bulunmasının, “ebeveynlerin çocuklarını kendi inançları doğrultusunda yetiştirme hakkını ihlal” ve de “öğrencilerin din özgürlüğünü ihlal” niteliği taşıdığına hükmetti. 
  Kararda, İtalya, konuyu AİHM’ye taşıyan Finlandiya kökenli İtalyan  vatandaşı Soile Lautsi’ye 5 bin euro manevi tazminat ödeme cezasına çarptırıldı. Başbakan Silvio Berlusconi liderliğindeki merkez sağ koalisyonu, AİHM’nin kararını temyiz edeceklerini açıklarken, Vatikan ise şimdilik yorum yapmamayı yeğledi.
  Katolik inancına bağlı İtalyanlar ise AİHM’in karına tepki gösterdi. Piskoposlar bir açıklama yaparak, mahkeme kararını “taraflı ve ideolojik” olarak tanımladı ve “Haç, sadece dini bir sembol değil kültürümüzün ve geleneklerimizin de bir parçası” dediler. İtalya Eğitim Bakanı Mariastella Gelmini de din adamlarını onayladı ve “AİHM’nin kimliğimizi yok etmesine izin vermeyiz” diye konuştu.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı