Dünya Haberleri

DÜNYA

  AİHM din dersiyle ilgili şikayeti karara bağladı

  hurriyet.com.tr
  16.09.2014 - 12:48 | Son Güncelleme:

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Mansur Yalçın ve diğerlerinin yaptığı başvuruda Türkiye'yi haksız buldu ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 1 numaralı protokolünün ikinci maddesinin ihlal edildiğine hükmetti.

  AİHM 14 Türk vatandaşının Alevi ailelerin ilköğretim çağındaki çocuklarına zorunlu olarak okutulan 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi' dersinin işlenme biçiminin AİHS'nin 9 ve 14'üncü maddeleri ile 1 numaralı protokolün ikinci maddesini ihlal ettiği yönündeki başvurusunu karara bağladı.

  Mahkeme, başvuru sonucunda 9 ve 14'üncü maddelerin ihlal edilmediğine ancak 1 numaralı protokolün ikinci maddesinin ihlal edildiğine hükmetti.

  İHLAL EDİLEN MADDEDE NE DİYOR?
  AİHS'nin 1 numaralı protokolünün ikinci maddesinde şöyle deniyor:

  "Hiç kimse eğitim hakkından yoksun bırakılamaz. Devlet, eğitim ve öğretim alanında yükleneceği görevlerin yerine getirilmesinde, ana ve babanın bu eğitim ve öğretimin kendi dini ve felsefi inançlarına göre yapılmasını sağlama haklarına saygı gösterir."

  Mahkemenin verdiği karar ise Türkiye'de ortaöğretimde okutulan zorunlu 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi' dersiyle anne ve babaların eğitim ve öğretimin kendi dini ve felsefi inançlarına göre yapılmasını sağlama haklarına saygı gösterilmediği anlamına geliyor.

  Etiketler: AİHM , DİN DERSİ , AİHS
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı