Dünya Haberleri

DÜNYA

  AİHM Dilipak’ı haklı buldu

  Güven ÖZALP / BRÜKSEL
  16.09.2015 - 02:01 | Son Güncelleme:

  AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak’ın açtığı davada Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) adil yargılanma hakkıyla ilgili 6’ncı ve ifade özgürlüğünü garanti altına alan 10’uncu maddesini ihlal ettiğine karar verdi.

  Kararın temelinde Dilipak’ın 2003’te emekli olma aşamasında olan Silahlı Kuvvetler’in üst kademesindeki isimlere yönelik olarak kaleme aldığı yazı hakkında Askeri Ceza Kanunu bağlamında dava açılması yatıyor. Dilipak davayı 2005’te AİHM’ye taşıdı. Dava Askeri Yargıtay önünde beklerken 2006’da Askeri Ceza Kanunu’nda değişikliğe gidilerek Dilipak’ın suçlandığına benzer durumlarda askeri mahkemelerin sivilleri yargılayamayacağına yönelik maddeler devreye sokuldu. Bu değişikliğin ardından Dilipak’ın davası sivil bir mahkemeye transfer edildi. Mahkeme 2010’da davayı zaman aşımından düşürdü. Dilipak başvurusunda kendisine karşı başlatılan yargı sürecinin uzunluğunun makul süre ilkesini ihlal ettiğinden ve görüşlerini açıkladığı için ceza davasıyla yargılandığından şikâyetçi olmuştu. AİHM her iki şikayeti de yerinde buldu. Dilipak zamanında başvuru yapmadığı için herhangi bir tazminat kararı alınmadı.

  BİR MAHKÛMİYET DE İŞKENCEDEN

  AİHM, PKK’ya üye olduğu ve çok sayıda silahlı saldırıya katıldığını kabul eden ancak daha sonra ifadesini psikolojik baskı altında verdiğini iddia eden Hayati Kaytan’ın açtığı davada ise Türkiye’nin işkence ve kötü muameleyi yasaklayan AİHS’nin 3’üncü maddesini ihlal ettiğine karar verdi. 2003’te Suriye’de yakalanarak Türkiye’ye iade edilen Kaytan’a Türk devletinin birliğini yıkmaya ve ülkenin bir bölümünü devlet kontrolünden çıkarmaya teşebbüsten ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi ve bu ceza 2005’te onandı. Kaytan, cezanın gözden geçirilmesi ihtimali bulunmaması teziyle AİHM’ye başvurdu. Şikayeti yerinde bulan AİHM, tazminatı gerekli görmezken mahkeme masrafları için Kaytan’a bin Euro ödenmesine karar verdi.

  Etiketler: AİHM , dilipak

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı