Dünya Haberleri

DÜNYA

  AİHM’den Atina’ya soydaş mahkûmiyeti

  Zeynel LÜLE / BRÜKSEL
  12.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Batı Trakya’daki azınlığın "Türk" adıyla dernek kurmasını yasaklayan Yunanistan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından haksız bulundu.

  Örgütlenme hakkının engellendiğine karar veren AİHM, tazminata gerek görmedi.

  AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Batı Trakyalı Türklerin dernek kurmasını engelleyen Yunanistan’ı suçlu buldu. Batı Trakyalı Türkler, 1996’da "Evros Bölgesi Türk Azınlığı Gençler Birliği"ni kurmuş, ancak Yunan makamları bu oluşumu reddetmişti. Yunan makamları, Yunanistan’da Lozan Anlaşmasına göre Türk azınlığın değil, "Müslüman azınlığın" bulunduğunu belirterek derneğin çalışmalarını yasaklamıştı. Bu karara karşı dernek adına Hasan Bekir Usta ve altı arkadaşı Yunan makamlarında dava açmış, ancak sonuç alamamışlardı.

  AİHM, Yunan makamlarının yasaklaması nedeniyle derneğin hiçbir zaman faaliyette bulunamadığını ve dernek yöneticilerinin amaçlarının gözlenemediğini belirtip Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 11’inci maddesi tarafından güvence altına alınan "örgütlenme hakkının" ihlal edildiğine karar verdi. Yunanistan’da "etnik bir azınlık" bulunduğunu ve bu azınlığın dernekleşme faaliyetlerinin, antidemokratik yollara ve şiddete başvurmadığı sürece demokratik toplumlarda engellenemeyeceğini kaydeden AİHM, Atina’yı suçlu buldu. Bu kararı yeterli bulan mahkeme, tazminata gerek görmedi. "Adil yargılanma olmadığı" yolundaki şikayet de kabul edilmedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı