GeriDünya AİHM: Alevi baba haklı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AİHM: Alevi baba haklı

AİHM: Alevi baba haklı
refid:7455925 ilişkili resim dosyası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), din derslerinin zorunlu olmasına karşı yapılan başvuruyu haklı buldu. AİHM, her anne ve babanın çocuklarına kendi dini ve felsefi inançlarına uygun eğitim ve öğretim yapılmasını isteme hakkı bulunduğunu, devletin ise buna saygı göstermesi gerektiğini belirtti.

2004 yılında Hasan Zengin adlı Alevi bir vatandaş, 7. sınıfa giden kızının Alevilikle ilgili bilgilerin yer almadığı din derslerine girme zorunluluğunun kaldırılması için AİHM’e başvurmuştu. Önce İstanbul Valiliği’ne, ardından İstanbul İdare Mahkemesi’ne, son olarak da Danıştay’a başvuran Hasan Zengin, bu başvurulardan sonuç alamayıp, Türkiye’deki iç hukuk yollarını tükettikten sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitti.

GENEL KÜLTÜR SAVUNMASI

Nisan 2005’te Türkiye 20 maddelik savunmasında, davanın reddini istedi ve "Ders tarafsızdır. Anne babalar, devletin yetkisine karşı çıkamaz" dedi. Mahkeme geçen yıl 3 Ekim tarihinde de davayla ilgili bir duruşma yaptı. Türkiye savunmasında, Aleviler ile Sünniler arasında ayrımcılık yapılmadığını, derslerin din dersi değil, din ve ahlak konusunda genel kültür dersi olduğunu belirtti. AİHM, Hasan Zengin ve kızının başvurusunda haklı buldu. AİHM, insan hakları sözleşmesinin 1 nolu protokolünün 2’nci maddesinin ihlal edildiğine karar verdi. Bu maddede devletin, anne ve babanın inançlarına göre çocuklarına din eğitimi verilmesine saygı göstermesi gerektiği kaydediliyor.

LAİK TARAFSIZLIĞA AYKIRI

Kararda ayrıca, devletin kamu okullarında tek bir dini görüşü öğretemeyeceği, bunun laik bir devlet tarafsızlığına aykırı olduğu kaydediliyor. Bu konuda Türkiye’nin "eğitim sisteminde" eksiklik bulunduğunu belirten AİHM, ders programındaki bilgilerin objektif, eleştirel ve çoğulcu bir şekilde aktarılması gerektiğinin altını çiziyor. AİHM, sözleşmenin "din ve vicdan özgürlüğü"nü güvence altına alan 9. maddesine yönelik ihlal beklentisine ise olumlu yanıt vermedi. AİHM kararında din derslerinin seçmeli veya zorunlu olup olmaması ile ilgili herhangi bir yorum yapmadı.

Oğlum için İstanbul’da dava açtım kazandım

HUBYAR
Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, oğlunun zorunlu din derselerinden muaf tutulmasına ilişkin iki yıl önce İstanbul İdare Mahkemesi’ne açtığı davayı kazanmıştı. Kenanoğlu, Türkiye’de zorunlu din derlerine karşı açılan davayı ilk kazanan kişi olduğunu belirterek, dava sürecini Hürriyet’e şöyle anlattı: "Okullarda okutulan din derslerinin ailemizin inancına uygun olmadığı gerekçesiyle 4. sınıfa giden oğlumun zorunlu din dersinden muaf tutulmasını istiyorum" talebiyle 2005 yılında İstanbul Valiliği’ne başvurmuştum. Talebim valilik tarafından ret edilince İstanbul İdari Mahkemesi’ne dava açtım. Esastan görüşülen davada haklı olduğumuz kararı çıktı. Bu süre içerisinde oğlum din derslerine girmedi" dedi.

Hıristiyan bakış açısı da örnek olmuştu

AİHM’nin dün sonuçladığı kararına, AİHM’nin büyük dairesinin Norveç’e karşı açılan "Folgero" davasını esas alarak aldığı kararı esas teşkil etti. AİHM’nin büyük dairesi daha önce, Hıristiyanlığı temel alan ve Hıristiyan bakış açısıyla diğer dinlere atıfta bulunulduğu gerekçesiyle açılan bir davayı karara bağlamıştı. Bu davada, Norveç’in eğitimle ilgili sorumluluğu yerine getirirken, ders programındaki bilgileri objektif, eleştirel ve çoğulcu bir şekilde verilmesini sağlamadığını belirtmişti.
/images/100/0x0/55eb5277f018fbb8f8b9cd1c


Hürriyet farkı

Hasan Zengin’in başvurusu üzerine AİHM’nin, Alevilere, Sünni İslam bilgileri içeren zorunlu din dersini din ve vicdan özgürlüğüne aykırı bulduğu haberi 4 Temmuz 2006 tarihli Hürriyet’te manşetten yayımlanmıştı. Haberde, kararın daha sonra açıklanacağı belirtiliyordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle