Dünya Haberleri

DÜNYA

  AIDS virüsü açlıktan ölecek

  Hürriyet Haber
  03.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'de yeni bir AİDS ilacı yakında insanlar üzerinde denenecek. Yeni AİDS ilacının amacı, virüsün enerji kaynağını kurutarak, virüsü ‘açlıktan’ öldürmek.

  Merkezi San Diego'da bulunan imalatçı Hollis-Eden Pharmaceuticals firması yetkilileri, ‘HE2000’ adı verilen ilacın, şimdiye kadar kullanılan ilaçlardan daha değişik bir işleve sahip olduğunu açıkladılar. Firma yetkilileri, klinik deneylere başlayabilmek için, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) onayını aldıklarını ve çok yakında ABD'de hastalara ilacı uygulamaya başlayacaklarını ifade ettiler.

  Firma başkanı James Frincke, AİDS ilaçlarının genelde, virüsün hareket yeteneğini kısıtlamaya yönelik olduğunu, ancak korunmak amacıyla virüsün bir süre sonra değişime uğrayarak, ilacı etkisiz hale getirdiğini belirtti. Frincke, ‘‘HE2000’’in, virüsün bu değişim sayesinde oluşturduğu korunma mekanizmasından etkilenmediğini anlattı. Frincke, ‘bizim AİDS’e yaklaşımımız, alışılandan değişik oldu. HE2000, hastanın hücrelerindeki biokimyasal mekanizmada faaliyete geçerek, virüsü açlığa mahkum ediyor' dedi.  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı