GeriDünya AIDS’e karşı en büyük konferans
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AIDS’e karşı en büyük konferans

AIDS’e karşı en büyük konferans
refid:4917505 ilişkili resim dosyası

16. Uluslararası AIDS Konferansı Kanada’nın Toronto kentinde başladı. Bugüne kadar düzenlenen en geniş kapsamlı AIDS Konferansı’na eski ABD Başkanı Bill Clinton, Microsoft’un sahibi Bill Gates, aktör Richard Gere gibi ünlü isimler de katıldı. Konferansın bazı bölümleri internet ortamında naklen olarak izlenebiliyor.

Yaklaşık 25 yıldan beri insanlığı tehdit eden ve bugüne kadar 25 milyon insanın canına mal olan AIDS hastalığı hakkında bugüne kadar düzenlenen en kapsamlı toplantı olan 16. Uluslararası AIDS Konferansı Kanada’nın Toronto kentinde dün başladı.

Halen 38.6 milyon insanın HIV virüsüyle yaşadığı ortamda yüz ülkeden 24 bin kadar delegenin kaydolduğu 6 günlük konferansa çok sayıda bilim adamı ve gazetecinin yanısıra, ABD eski Başkanı Bill Clinton, Microsoft’un patronu Bill Gates ve aktör Richard Gere gibi ünlü şahsiyetler de katılıyor. Kurduğu yardım vakfı vasıtasıyla AIDS ve sıtma hastalıklarıyla mücadele içi büyük miktarda bağışta bulunan Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve eşi Melinda Gates devasa beyzbol stadyumu Rogers Centre’deki açılışa katılırken, açılışta ünlü soul şarkıcısı Alicia Keys ve Kanadalı rock grubu "Barenaked Ladies" konser verdi. İnternet ortamında bazı oturumları canlı olarak yayınlanan konferans için düzenli olarak ingilizce, Fransızca ve İspanyolca konferans gazetesi çıkartılıyor. Çok sayıda ünlü ve etkili ismin desteğine rağmen uzmanlar, AIDS’le etkin mücadele için daha yapılması gereken çok şey olduğunu söylüyor. UNAIDS’in direktörü olan Peter Piot, "Hastalığın ortaya çıkışının 25. yılında mücadelede sonuçları görmeye başlıyoruz. Ancak neresinden bakarsanız bakın ortada yine de bir felaket var" diyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle