GeriDünya AIDS ‘detektörü’ bulundu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AIDS ‘detektörü’ bulundu

İsrail'de bir firma AIDS'e neden olan HIV virüsünü hastalığın başlangıç safhalarında teşhis edebilen bir cihaz geliştirdi. Shiloov Tıbbi Teknoloji firmasının ürettiği cihaza Shiloov Tüpü adı verildi.

Firma yetkilileri, cihazın kandaki HIV antikorlarının (kana dışarıdan gelen yabancı unsurlara karşı koyan madde) oluşumunu hızlandırdığını, bu yolla hastalığın teşhisini diğer testlerden en az 6 ay önce yapabildiğini öne sürüyorlar. AIDS için şu anda uygulanan tıbbi testlerde kanda yeterli miktarda antikor olmaması nedeniyle başlangıç aşamasında genellikle yanlış cevap alınıyor.

İlk test sonucunda çoğunlukla hastalığın varlığı anlaşılmıyor. Hastalara 6 ay içinde tekrar test yaptırmaları gerektiği söyleniyor, ancak ilk testin sonucuyla yanılarak bir şeyi olmadığını sanan çoğu kişi bir daha kliniklere uğramıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün istatistiklerine göre AIDS olduğunu bilmeyen her hasta ortalama beş kişiye hastalığı bulaştırıyor.

Yetkililer, Shiloov Tüpü sayesinde kazanılan vaktin hastalara gerekli önlem almalarını sağlayarak hastalığın yayılmasını önleyeceğini vurguluyorlar. Cihaz, şu anda Amerika'daki kliniklerde test ediliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle