Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ahmedinejad'dan Batı'ya açık çağrı

  hurriyet.com.tr
  19.12.2009 - 11:09 | Son Güncelleme:

  Mahmud Ahmedinejad , uranyum zenginleştirilmesi üzerinde bir anlaşma olabilmesi için Batı dünyası ve ABD’nin İslami Cumhuriyetlerine saygı duyması ve tehditlerini sonlandırmaları gerektiğini söyledi.

  İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinejad Cuma günü yaptığı açıklamada, uranyum zenginleştirilmesi için dış ülkelere kaynak sağlayabileceklerini belirterek jest yaparken, tehdit altındaki bir ortamda anlaşma yapamayacaklarını ancak kendilerine yönelik tavrın değişmesi halinde masaya oturmaya hazır olduklarını belirtti.

  ABD Başkanı Barack Obama ise kısa bir süre önce İran’ın nükleer programı üzerinde diplomatik görüşmeler için olan zamanını tüketmek üzere olduğunun sinyalini vermiş ve beş dünya devi ile İran’a yönelik dördüncü yaptırım görüşmelerine başlanacağı iddia edilmişti.

  Washington Tahran’a bin 200 kilo düşük zenginleştirilmiş uranyumu Rusya’ya göndermesi için bir Birleşmiş Milletler (BM) anlaşmasına zorlamıştı. Ahmedinejad Kopenhag’da bin 200 kilo uranyum tedarik etmenin kendileri için bir sorun olmadığını, ellerindeki teknoloji ile şu an sadece yüzde 3.5 oranında zenginleştirilmiş uranyum ürettiklerini açıkladı.

  Ahmedinejad, Batı dünyasının kullandığı dil ile anlaşma sürecinde geri adım atılacağını söylerken, bu ay başında İran’ın Körfez’deki serbest ticaret bölgesi olan Kiş adasına düşük zenginleştirilmiş 380 kg uranyumu yüzde 20 zenginleştirilmiş nükleer yakıt ile takas etme önerisi ABD tarafından reddedilmişti.

  ABD ve "DİĞERLERİ"
  Ahmedinejad, Kopenhag’daki açıklamalarında, ABD ve “diğerleri” olarak bahsettiği İngiltere, Çin, Fransa, Almanya ve Rusya’nın kendilerine yönelik tavırlarını değiştirmeleri gerektiğini üstüne basa basa tekrarladı.

  İran Devlet Başkanı, bomba yapacakları iddiası ile kendilerine yönelik yaptırımlara devam edilmesi halinde bunu bir hakaret olarak kabul edeceklerini söyledi ve “Eğer bomba yapacak olsaydık ABD’den çekinecek bir durumumuz olmazdı” dedi.

  Şeffaf bir politika izlediklerini söyleyen Ahmedinejad, “Bomba yapıyor olsaydık bunu söyleyecek cesaretimiz de olurdu, ancak yapmıyoruz. Bombalara inanmıyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı