GeriDünya Ahmedinejad yine 'çocuk' istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ahmedinejad yine 'çocuk' istedi

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, evlilik yaşının aşağıya inmesini ve ailelerin çok çocuk yapmasını istedi.

İran lideri bu sabah gittiği Yezd velayetinde, ilin yüksek yöneticilerine hitaben yaptığı konuşmada, ülkedeki bazı toplumsam meselelere değinip, Batı tarzı yönetim sistemini eleştirdi.

Son dönemlerde ülke yöneticileri karşı dile getirdiği ve hatta para ödülü bile tayin ettiği “çok çocuk yapma” konusunu tekrar dinlendiren Ahmedinejad, şöyle konuştu: “İki çocuk yeter diyenler toplumun yok olmasını istiyorlar. Bu formül, bizi Avrupalıların bugün düştüğü duruma götürmektedir. Bilim adamlarına baktığımızda çoğu kalabalık aile ortamlarında yetişmiştir. Kim diyor az çocuk refah getirir. Kim bunu söylüyorsa gelsin benimle tartışsın. Eskiden nüfusumuz 35 milyondu, 5 milyon varil petrol satıyorduk, şimdi 75 milyonuz sattığımız petrol de hemen aynı, ama şimdiki refahımız daha yüksek.”

Daha önce kızlar için16–17 ve erkekler için 24 yaş sınırını evlenmek için ideal diyen İran lideri, erken evlenme isteğini tekrarlayarak, “Toplumda, gençlerin önce iş, ev, araba sahibi olup daha sonra evlenmesi yaygın kültür olmuş. Bu düşüncesin sonucu evlilik yaşının artmasına sebep olmuş, öyle ki kızlarımızda ortalama evlilik yaşı 23 erkeklerde 26’yı geçmiş ve bu ülkede ciddi toplumsal sorunlara yol açmaktadır ” diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı yurtdışına yaptığı bir gezide, Kolombiya Üniversitesi'nde kendisinde eşcinsellikle ilgili soru sorulduğunu hatırlatarak, “Ben İran’da eşcinsel yok dedim onlar yaygara kopardı ve benim geri adım atacağımı zannettiler. Eşcinsellik, insanlığın şerefiyle boşanmasıdır. Bugün, batılılar köpeği ve kediyi eve alıp aile kurdum diye geçiniyor” ifadesini kullandı.

Apartman hayat tarzını da eleştiren İran lideri, bu stilin Batı yaşam tarzı olduğunu bildirerek, eski İran mimarisine dönülmesi istedi. Ahmedinejad, “Batı, kümeste yetişen tavuklar gibi insanları yetiştirmek niyetinde” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle