Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ahmedinejad: Takas anlaşması Obama için son şans

  A.A.
  26.05.2010 - 15:16 | Son Güncelleme:

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Türkiye ve Brezilya aracılığıyla imzalanan uranyum takası anlaşmasının ABD Başkanı Barack Obama için tarihi bir fırsat olduğunu dile getirirken, bunun Batı ile Tahran arasındaki nükleer krizin çözümü için son şans olduğunu söyledi.

  Ahmedinejad, yurt gezileri kapsamında gittiği Kirman eyaletinde “5 artı 1” ülkelerinin İran'a yönelik yeni yaptırım karar taslağı üzerinde anlaşmalarına değindi.

  Uranyum takasına ilişkin İran'ın attığı olumlu adıma rağmen, ABD öncülüğünde yeni yaptırım kararı alınmak istenmesini eleştiren Ahmedinejad, “Sayın Obama bilmeli ki, bu bildiri onun değişim yaratması, halkların hukukuna saygı göstermesi, eski hükümetlerin insanlık dışı politikalarını kenara bırakması, tüm milletlerle adalet ve insaf esası üzerine işbirliği yapması için tarihi bir fırsattır” dedi.

  “Dünyada ve ABD'deki bazı kimseler, Obama'nın İran halkının karşısında yer alması ve İran halkıyla dostluk yollarını ebedi olarak kapatması için çok ısrarlılar” şeklinde konuşan Ahmedinejad, Obama'dan fırsatları iyi değerlendirmesini isteyerek, aksi halde İran halkının yeni bir fırsat daha vermeyeceğini söyledi.

  “Tahran Bildirisi, Obama hükümeti için tarihi bir fırsattır” diyen İran Cumhurbaşkanı, “Gün, uyanış ve direniş günüdür. Obama, gelecekteki dünya siyasetinde insani ve dikkate değer bir etki bırakmak istiyorsa, İran halkının adaletin icrası için yarattığı bu büyük fırsattan istifade etsin” ifadelerini kullandı.

  RUSYA'YA YÜKLENDİ

  Ahmedinejad, Rusya'nın olası yeni yaptırım kararını desteklemesini eleştirerek, "Rus  liderleri, İran halkının onları da tarihi düşmanlar listesine almasına izin  vermemeli" dedi.

  Ahmedinejad, "İran ve Rusya iki komşu ülkedir ve doğal olarak birbirlerinin dostudur. İki komşu için durum bundan farklı olamaz. Ama söylemeli ki, dostça ilişkilerin de gerekleri var. Bunun ilki de karşılıklı saygıdır. Bu, en azından bizim dost ve komşudan beklentimizdir" diye konuştu.

  Rusya Cumhurbaşkanı Dmitry Medvedev'in İran aleyhindeki olası yeni yaptırımlara ilişkin açıklamalarının İran halkı ve devleti için sorun olduğunu kaydeden Ahmedinejad, "Halk bilmek istiyor: Onlar dostumuz mu, yanımızda mı yer alıyor, bizimle mi, yoksa başka şeylerin peşinde mi" ifadesini kullandı.

  Ahmedinejad, "Rusya cumhurbaşkanı olsaydım, medeniyet sahibi ve büyük İran halkıyla ilgili konularda görüş belirtir ve karar alırken daha dikkatli olurdum" dedi.

  Rusya'nın, 30 yıldır İran'ın karşısında yer alanlarla birlikte olduğunu belirten Ahmedinejad, "Umarım onlar dikkatli olur ve durumlarını düzeltir. Çünkü Tahran Bildirisi (uranyum takasına ilişkin anlaşma) çok önemli bir fırsat" diye konuştu.

  Rusya'nın baskılara boyun eğmesinin kabul edilemeyeceğini ifade eden Ahmedinejad, kendilerinin de baskı altında olduğunu hesaba katarak, Rusya aleyhinde tutum sergilemelerinin söz konusu olamayacağını belirtti.

  Rus liderleri ve yetkililerinin, bugünkü açıklamalarını dikkate almasını ve durumlarını düzeltmesini isteyen Ahmedinejad, "Rus liderleri, İran halkının onları da tarihi düşmanlar listesine almasına izin vermemeli" dedi.

  RUSYA'DAN AHMEDİNEJAD'A: "DEMAGOJİ YAPMA"

  Rusya, yeni yaptırımları desteklediği gerekçesiyle ülkeyi eleştiren Ahmedinejad'a tepki gösterdi.

  Kremlin'in Dış Politika Danışmanı Sergey Prihodko, yaptığı yazılı açıklamada, ülkesini eleştiren Ahmedinejad'ın "politik demagoji"den kaçınmasını isteyerek yanıt verdi.

  Rusya'nın ne Amerika ne de İran yanlısı olduğunu ve Moskova’nın politikasının ulusal çıkarlar tarafından yönlendirildiğini ifade eden Prihodko,  açıklamasında, "Bugüne kadar hiç kimse siyasi demagojilerle otoritesini koruyamadı" ifadesini kullandı.

  Tüm dünyayı etkileyen ve endişelendiren kararlar alınırken siyasi aşırılığın, tutarsızlığın ve şeffaflık eksikliğinin kendileri açısından kabul edilemeyeceğini belirten Prihodko, "İran'ın bilge halkı adına konuşanların bunu hatırlaması yerinde olur" dedi.

  Yurt gezileri kapsamında gittiği Kirman eyaletinde, 5 artı 1 ülkelerinin İran’a yönelik yeni yaptırım karar taslağı üzerinde anlaşmalarına değinen Ahmedinejad, Rusya'nın karar taslağına destek vermesini eleştirmişti. Ahmedinejad, "Rus liderleri, İran halkının onları da tarihi düşmanlar listesine almasına izin vermemeli" diye konuşmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı