Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ahmedinejad: Kimse bizden nükleer faaliyetleri durdurmamızı beklemesin

  Tahran (A.A)
  11.07.2007 - 15:21 | Son Güncelleme:

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, nükleer faaliyetlerinin belirlenen takvim çerçevesinde devam ettiğini belirterek, "Kimse bizden faaliyetleri durdurmamızı beklemesin" dedi.

  Ahmedinejad, gazetecilerin soruları üzerine, İran'ın nükleer programdaki tutumunun belli olduğunu ve faaliyetlerin önceden belirlenen takvime göre devam ettiğini söyledi.

  Ahmedinejad, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradei'nin "İran, santrifüj kurma işlemlerini yavaşlattı" şeklindeki ifadelerinin hatırlatılması üzerine de "Santrifüj kurma süreci yavaş veya hızlı... Hiç kimse bizden kesin hakkımızdan vazgeçmemizi beklemesin. Faaliyetlerimizi durdurmayacağız" diye konuştu.

  Bütün nükleer faaliyetlerinin UAEK çerçevesinde sürdüğünü söyleyen Ahmedinejad, "Biz hakkımızı istiyoruz ve bu haktan iğne ucu kadar geri adım atmayacağız" ifadesini kullandı.

  Sorunun çözümü için müzakereden yana olduklarını ifade eden Ahmedinejad, "Nükleer program konusundaki bütün belirsizlikleri gidermek için müzakereye hazırız" dedi.

  Ahmedinejad'ın, bu açıklamaları, UAEK Başkan Yardımcısı Olli Heinonen başkanlığındaki heyetin Tahran'ı ziyaret ettiği sırada yaptığına dikkat çekiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı