Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ahmedinejad: Birleşik Irak bölgenin yararına

  Hürriyet Haber
  21.12.2009 - 09:39 | Son Güncelleme:

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Irak'ın birlik ve bütünlüğünün hem bu ülke hem de komşuları için önemli olduğunu söyledi.

  Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin yetkilisi Berham Salih'i kabulünde yaptığı konuşmada, Irak'ta istikrar ve güvenliğin sağlanması ile bölge ülkeleri arasındaki işbirliğinin önemine değindi.

  “Güvenliği, birlik ve bütünlüğü sağlanmış bir Irak, bütün bölgenin yararınadır” diyen Ahmedinejad, Irak devleti ve halkının yanında yer almaya devam edeceklerini söyledi.

  Ahmedinejad, bölge ülkelerinin, işbirliği, gönül birliği ve uzlaşmalarının, kalıcı güvenliğin sağlanması ve kalkınmada gerekli olduğunu bildirdi.

  Irak'ta her türlü istikrarsızlık ve emniyetsizliğin sadece bu ülke halkının değil, bölgedeki tüm ülkelerin zararına olduğunu kaydeden Ahmedinejad, “Düşmanlar bölgede güvenliği ortadan kaldırmak için sürekli plan yapıyor. Bölge halkları birlik ve kardeşlikle düşmanların planlarını boşa çıkarabilir” dedi.

  İran Cumhurbaşkanı, bölge halklarının birbirinden ayrı olmadığını, ortak tarih ve kültüre sahip olduklarını söyledi. Berham Salih de konuşmasında, Irak-İran ilişkilerinin komşuluk ve kardeşlik esası üzerine inşa edildiğini belirterek, mevcut işbirliğini daha da geliştirmek istediklerini söyledi.

  Salih, Irak'ta istikrar ve güvenliğin sağlanmasına katkıları ve zor günlerde yanlarında olmasından dolayı İran devleti ve halkına teşekkür etti.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı