GeriDünya Ahmedinecad: BM bizi durduramaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ahmedinecad: BM bizi durduramaz

İRAN Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad dün düzenlediği basın toplantısında ülkesinin nükleer teknoloji geliştirme hakkını savunurken, BM’ye de meydan okudu.

Tahran yönetiminin nükleer araştırma ve geliştirme programına yeniden başlamaya karar vermesinin ardından ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya’nın, konuyu BM Güvenlik Konseyi’ne götürme yönündeki açıklamaları üzerine ilişkiler gerilirken, Ahmedinecad, konu BM’ye götürülse bile nükleer planlarına son vermeyeceklerini söyledi.

Ülkesinin nükleer silahlara ihtiyacı olmadığını öne süren İran Cumhurbaşkanı, bu silahlara sadece, herşeyi şiddet yoluyla çözmek isteyenlerin ihtiyaç duyacağı yorumunu yaptı. Ahmedinecad, nükleer silahlara sahip Batılı ülkeleri çifte standart uygulamakla suçlarken, "Başkalarına savaş başlatarak kendileri için barış yaratacaklarına inanan liderler yanılgı içindedir" dedi. Ahmedinecad, Tahran’ın, barış arayan, adalet üzerine kurulu aktif bir dış politika izlediğini savundu.

Ahmedinecad, basın toplantısını Batı’yı hedef alan şu sözlerle noktaladı: "Dünyadaki bazı ülkeler maneviyata inanmıyor. Sadece despotluk, dünyaya hakim olma ve dünyevi zevkler peşindeler. Son 200 yılda Allah’a ibadet etmeden refah peşinde olanlar amaçlarına ulaşamadı. Herkes İran halkını ve İran devrimini iyi tanımalı. Aksi takdirde kendilerine karşı pişmanlık getirecek bir girişimde bulunulabilir. O zaman pişmanlık fayda vermez."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle