Dünya Haberleri

DÜNYA

  AGSP iki pürüze kaldı

  Zeynel LÜLE / BRÜKSEL
  21.11.2001 - 02:20 | Son Güncelleme:

  Avrupa Ordusu'nun NATO imkanlarından yararlanmasına, 'altı şart' koyan Türkiye ile AB arasındaki AGSP krizinde iki pürüz henüz aşılamadı. Dördünde ise anlaşma sağlandı.

  Türkiye ile AB arasındaki en önemli pürüzlerden biri olarak görülen ve AB Komisyonu'nun da geçen hafta yayınladığı ilerleme raporunda Türkiye'den 'farklı tutum' beklediğini dile getirdiği Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikasında (AGSP) taraflar arası görüşmelerde önemli adımlar atıldı.

  Dün Brüksel'deki AB üye ve aday ülke Savunma Bakanları toplantısına katılan Sabahattin Çakmakoğlu, bu konuda Aralık ayı ortalarına kadar bir çözüm bulunması umudunu taşıdığını söyledi. AB ülkeleri ise, 14-15 Aralık'ta Laeken'de yapılacak olan AB zirvesinde AGSP konusunda son noktayı koymayı arzu ediyor ve bu tarihe kadar bir çözüm bulunmasını istiyorlar. Türkiye ile AB arasındaki anlaşmazlığın çözümlenmesi için ABD de tam kapasiteyle devreye girdi. Önce 25 Ekim'de Ankara'da, daha sonra 7 Kasım'da Londra'da buluşan Türkiye, ABD ve İngiltere'den uzmanlar, önümüzdeki toplantıyı 26 Kasım'da yine Ankara'da gerçekleştirecekler.

  Anlaşmaya varılan şartlar

  AB Acil Müdahale Gücü'nün NATO imkanlarından yararlanması için Türkiye'nin şu dört şart üzerinde uzlaşma sağlandı.

  1) AB tatbikatlarına katılım

  2) Türkiye'nin de bulunacağı Katılımcılar Komitesi'nin rolünün güçlendirilmesi

  3) AB askeri karargahındaki NATO üyelerinin temsiliyet ve irtibat düzeyinin artırılması

  4) AB'nin hazırlayacağı planlarda yoğunlaştırılmış konsültasyon


  Pürüz çıkaran iki şart

  1) AGSP çerçevesindeki yeteneklerin müttefikler arasındaki (AB ve NATO) sorunlar için kullanılmaması güvencesinin verilmesi

  2) NATO imkan ve kabiliyetlerinden faydanılmayarak icra edilecek ve Türkiye'nin yakın coğrafyası ile güvenlik çıkarlarını doğrudan etkileyecek AB operasyonlarına Türkiye'nin katılımının sağlanması konularında herhangi bir ilerleme sağlanamadı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı