GeriDünya Ağır bombacı B-1B: Her işi kendi yapıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ağır bombacı B-1B: Her işi kendi yapıyor

Amerikan Hava Kuvvetleri'nin yarından itibaren Kosova'ya alçaktan bombardıman operasyonunda sahneye çıkaracağı uzun menzilli ağır bombardıman uçakları B-1B Lancer'lar, hiç yakıt ikmali yapmadan kıtalararası uçuyor. Elektronik savaş yeteneğine sahip olduğu için, erken uyarı sistemiyle tespit ettiği radarları kör ederek en mükemmel düşman savunmasına bile sızarak, hedeflerine alçak uçuşla misket bombası yağdırıyor.

Kanatlarını kısmen kapatarak turbofan motoru sayesinde alçak irtifada yüksek hızla uçabilen B-1B, kendi sistemi içinde bulunan yön bulma donanımı aracılığıyla yerden navigasyon desteğine ihtiyaç duymadan hedeflerine tam isabet kaydediyor.

Uçağın AN/ALQ 161A savunma sistemi düşman radarlarını derhal tespit ediyor ve bunlara elektronik müdahalede bulunuyor; arkadan gelen füzeler de saptanıyor.

Kimlik kartı

İşlevi: Uzun menzilli, mülti-misyon ağır bombardıman uçağı

Yapımcısı: Rockwell International, North American Aircraft

Uzunluğu: 44.5 metre

Kanat genişliği: Açık durumda 41.8 metre, yarı kapalı durumda 24.1 metre

Ağırlığı: Boş durumda yaklaşık 86.183 kilo

Maksimum kalkış ağırlğı: 216.634 kilo

Hızı: 900 + mph (Deniz seviyesinde 1.2 Mach)

Menzili: Kıtalararası, yakıt ikmali yapmadan

Mürettebat: Dört kişi (uçak komutanı, pilot, saldırı sistemleri subayı ve savunma sistemleri subayı)

Silahları: 84 adet 225 kiloluk bomba ve 30 zırh delici misket bombası. Ayrıca nükleer bomba da taşıyabiliyor.

fiyatı: 200 milyon dolar.

Yırtıcı casus Predator

NATO'nun Kosova'ya alçaktan bombardımanda kullanacağı casus uçak Predator, pilotların giremeyeceği kadar tehlikeli misyonları üstleniyor. İnsansız robot uçak Predator, düşman hatlarının en uç noktalarına kadar sızıp keşif görevi üstleniyor, bombardıman uçaklarının vuracağı hedefleri tespit ediyor. Adını, korkusuz yırtıcı hayvanlardan alan Predator, keşif uçuşlarının yanı sıra denetleme de yapıyor. Örneğin Bosna'da uygulamaya konulan Dayton Barış Anlaşması'na tarafların uyup uymadığı bu uçak tarafından kontrol ediliyor. Predator en ufak bir askeri hareketliliği derhal Nevada'daki Indian Springs operasyon merkezine bildiriyor. Predator'un aldığı fotoğraflar uydular tarafından NATO'nun 34 büyük karargahına geçiliyor. General Atomics tarafından üretilen Predator uçaklarının maliyeti sadece 3 milyon dolar.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle