GeriDünya Ağca, İtalya’ya nasıl gitti?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  83
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ağca, İtalya’ya nasıl gitti?

Ağca, İtalya’ya nasıl gitti?
refid:27857722 ilişkili resim dosyası

MİLLİYET gazetesi genel yayın müdürü ve başyazarı Abdi İpekçi’yi 1979’da katleden, 1981’de de İtalya’da Papa 2’nci Jean Paul’e suikast girişiminde bulunan Mehmet Ali Ağca yeniden dünya gündemine oturdu. Papa 2’nci Jean Paul’ün mezarını ziyaret eden Ağca, İtalya'ya girişte yabancı servislerin yardımını almadığını, Türk pasaportuyla Avusturya üzerinden Roma'ya geçtiğini belirtti.

Roma'da gözaltında bulunan Ağca, Avukatı Mustafa Demirbağ aracılığıyla yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

"İtalya'ya benim yabancı servislerin yardımıyla girdiğimi iddia ediyorlar. Böyle bir şey yok. 34 yıl önce Roma'ya nasıl girdiysem, aynı şekilde girdim. 2011 yılında almış olduğum Türk pasaportumla Avusturya'ya gittim, oradan da Roma'ya geçtim. 2006 yılında cenaze törenine izin verilmediği için katılamadım. Amacım insani duygularla Papa'ya mezarı başında dua etmek ve çiçek bırakmaktı. Gerekirse Beyaz Saray'a da Pentagon'a da girerim. Terör amaçlı gelmedim, neden beni gözaltında tutuyorlar onu da anlamadım."

Ağca'nın Avukatı Mustafa Demirbağ ise açıklamasında, "Sayın Ağca'nın durumu şu anda belirsizliğini koruyor. Bizim anladığımız vizesiz girmesi nedeniyle gözaltında. Bunun da yaptırımı ülke dışına çıkarmaktır. Mehmet Ali Ağca Türk vatandaşıdır, resmi pasaportu da mevcuttur" değerlendirmesinde bulundu.

Demirbağ, Ağca hakkında yurtdışı çıkış yasağı bulunmadığını savundu.

Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşımı sağlayan Schengen vizesine sahip olmadan Avusturya üzerinden İtalya’ya kendi kullandığı bir otomobil ile giriş yaptığı öne sürülen 56 yaşındaki Ağca’nın, gözaltında tutulduğu Roma Emniyet Müdürlüğü’nde sınır dışı edilmesine ilişkin işlemler sürüyor.

SINIR DIŞI EDİLECEK

İtalyan haber ajansı ANSA, Ağca’nın İtalya yasasına uygun olmayan belgelerle seyahat ettiği gerekçesiyle sınır dışı edileceğini bildirdi.

Ağca, İtalya’ya nasıl gitti


Cumartesi günü Kutsal Makam'daki (Vatikan) Aziz Petrus Bazilikası'nda bulunan 2. Jean Paul'ün mezarına iki demet beyaz çiçek bıraktıktan sonra İtalya'ya vizesiz girdiği için gözaltına alınan Ağca, halen Roma'daki İçişleri Bakanlığı Yabancılar Kimliklendirme ve Sınırdışı Merkezi'nde tutuluyor.

Doğan Haber Ajansı'na bilgi veren bir polis yetkilisi, Schengen bölgesine vizesiz nasıl girdiği halen muallakta olan Ağca'nın, sahte bir pasaport değil, kendine ait bir pasaport taşıdığını söyledi.

Aynı yetkili, Ağca'nın özellikle Avusturya makamlarını nasıl atlattığının anlaşılamadığını, bürokratik işlemlerin tamamlanmasının ardından büyük ihtimalle bugün sınırdışı edileceğini bildirdi. Ağca, Avusturya üzerinden otomobille İtalya'ya giriş yaptığını beyan etmişti.

KAÇAK YOLCULUĞUNU İŞBİRLİKÇİLERİYLE GERÇEKLEŞTİRDİ

Bu arada, telefonla kendisine ulaşan La Repubblica muhabirine açıklamalarda bulunan Ağca, Türkiye'den başlayan ve İtalya'ya kaçak girmesiyle sonuçlanan yolculuğuna ilişkin ısrarlı sorulara yüzeysel cevaplar verdi.

Yolculuğunun detaylarını paylaşamayacağını söyleyen Ağca, "Sadece 3 gün sürdüğünü söyleyebilirim. Bir kısmında uçak, bir kısmında otomobil kullandım ve sonra da yürüdüm. Bu yolculuğu adeta yalnız bir kurt gibi yaptım, çok riske girdim" dedi.

'Ne riski?' sorusuna ise Ağca, "Hapse atılma riski, ama sonunda başardım, benim için büyük bir macera oldu. Şimdi yeni bir yolculuk planlıyorum" diye konuştu.
Ağca bu yolculuğun ise Portekiz'in Fatima kasabasına olacağını söyledi. Söz konusu kasabada, 1917 yılında gerçekleştiği rivayet edilen mucizede Meryem Ana'nın gördüğü üç çobana 3 mucizeyi bildirdiği, bunlardan 3'üncüsünün beyaz giyimli bir din adamının suikasta uğraması olduğu belirtiliyor. Bunun da Papa 2. Jean Paul suikastı olduğu düşünülüyor.

Ağca, Portekiz makamlarından izin alabileceğini zannettiğini de ekleyerek, "Ben özgür bir adamım. Hem İtalya hem de Türkiye'de 30 yıla yakın cezaevinde kalarak, adalete olan borcumu ödedim. Nihayet pasaport da aldım, şimdi istediğim gibi seyahat edeceğim" ifadelerini kullandı.
Yolculuğunun son kısmını yalnız gerçekleştirdiğini dile getiren Ağca, Türkiye'den sonraki bölümlerde bazı Türk ve yabancı arkadaşlarının kendisine yardımcı olduğunu da anlattı.

'VATİKAN ÜZERİNDE OLUMLU BİR ETKİ BIRAKTIM'

Şimdiki Papa ile defalarca görüşme talebi reddedilen Ağca, öldürmek istediği ruhani liderin mezarına çiçek bırakmasının, Vatikan üzerinde olumlu bir etki yarattığını, dolayısıyla bunun daha mümkün olduğunu söyledi.

Ağca ayrıca, 1981 yılında gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin tüm gerçekleri de, hazırlayacağı bir belgeselde anlatacağını belirtti.

Türkiye'ye dönmekten korkup korkmadığı sorulan Mehmet Ali Ağca, "Hayır hiç korkmuyorum. Sadece biliyorum ki bu yaptığım, her anlamda başıma bela açabilir. Bu nedenle, Vatikan bana yardım ederse birkaç hafta İtalya'da kalmak isterdim" dedi.

Ağca, İtalyan polisinin kendisine çok kibar davrandığını da dile getirdi.

‘POLİS ARKADAŞLAR YARDIMCI OLDU’

BAZİLİKA’da kim ile birlikte olduğu sorulan Ağca, “Polis arkadaşlarla. Papaların mezarlarının bulunduğu bölüme gitmek için Vatikan’dan özel izin aldım. Oraya girmeme onlar yardım etti” dedi. Vatikan da ‘özel izin’le ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Vatikan’dan bir din adamı, Ağca’nın, iki demet gülle mezar ziyaretini “İyi niyetli bir tövbe şekli. Papa’nın onu affetmesinden daha büyük bir davranış” diye değerlendirdi.

Mehmet Ali Ağca, Papa’ya suikast girişimi nedeniyle İtalya’da 19 yıl hapis yatmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle