GeriDünya Afganistan'ın kuzeyinde de saldırılar yoğunlaştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afganistan'ın kuzeyinde de saldırılar yoğunlaştı

Afganistan'da, bugüne kadar ülkenin güney ve doğusuna göre sakin olan kuzey kesimindeki Kunduz'da, Taliban militanlarının polis merkezini basarak, biri emniyet müdürü 3 kişiyi öldürdüğü bildirildi.

Kunduz vilayetinin Daşti Arçi bölgesi yetkilisi Şeyh Saduddin, militanların günün ilk saatlerinde hafif silahlar ve RPG'lerle baskın düzenlediğini belirterek, birkaç saat süren çatışmada emniyet müdürü ve diğer 2 yetkilinin öldürüldüğünü, 3 polisin de yaralandığını açıkladı.

Saduddin, takviye polis gücünün gelmesinin ardından militanların emniyet binasından kaçtığını kaydederken, çatışmada Taliban militanlarından ölen ya da yaralananlara ilişkin bilgi vermedi.

Afganistan'da Taliban rejiminin 2001'de ABD öncülüğündeki güçler tarafından devrilmesinden sonra ülkenin güney ve doğusunun aksine bir zamanlar sakin olan kuzey kesiminden gelen saldırı haberi, 20 Ağustos devlet başkanı seçimi öncesi ülkede şiddetin boyutunun daha da arttığı yorumuna neden oldu.

Hindu Kuş dağlarının kuzeyinde bulunan ve çatışmaların yoğun olduğu güney bölgesinden oldukça uzak olan Kunduz'da da son aylarda saldırıların arttığı belirtiliyor.

Afganistan'daki ABD ve NATO askeri yetkilileri de, militanların ülkenin güney ve doğusundaki geleneksel üslerinden, önceleri daha sakin olan kuzey ve batı bölgelerine ilerlediklerine dikkati çekiyor.

Taliban'ın 2001'de devrilmesinden sonra şiddet ve saldırıların bu yıl tırmandığı Afganistan'da saldırılar seçim öncesi daha da arttı. ABD'nin Afganistan'a bu yıl on binlerce asker daha göndermesiyle ülkedeki yabancı güçlerin sayısı 62 bini Amerikalı olmak üzere, 100 bini aştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle