GeriDünya Afganistan'ı Afganlılar'a teslim etmek istiyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afganistan'ı Afganlılar'a teslim etmek istiyoruz

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, “Afganistan'ı bölge bölge Afganlar'a teslim etmek istiyoruz” dedi ve Ocak 2010'da Londra'da bir Afganistan zirvesi yapılması önerisinde bulundu.

Gordon Brown, Londra Belediye Başkanı'nın akşam yemeğinde yaptığı konuşmasına, kolay bir dönemden geçilmediğini söyleyerek başladı ve küresel ekonomik kriz, iklim değişikliği, nükleer silahlanma, uluslararası terörizm ve Afganistan konularına değindi.

“Küresel konuların küresel çözümler gerektirdiğini” belirten Brown, gelecek aylarda birçok ülkeyi ilgilendiren uluslararası kararlar alınacağına dikkati çekti.

Terörizmin tüm dünya için büyük bir tehdit olduğunu belirten Brown, Afganistan'daki İngiliz askerlerinin durumuna değindi ve ülkesinin Afganistan politikasını bir kez daha savundu.

Brown, Afganistan'daki askerlerinin diğer uluslararası askeri birliklerle beraber sağladığı başarıya karşın, terör örgütü El Kaide'nin ülkesini ve birçok ülkeyi tehdit etmeyi sürdürdüğünü söyledi.

El Kaide'yi ve terör saldırılarını engelleme olanağı bulunduğunu da belirten Brown, bu konuda şimdiye dek yapılanlardan ve tutuklanan kişilerin sayısından sözetti.

Broan, El Kaide'nin geniş bir ağ olduğunu söyledi ve terör örgütüyle bağlantılı kişileri aramayı ve bulmayı sürdüreceklerini kaydetti.

Afganistan'da asker ve polislerin eğitilerek ve halkın bilinçlendirilerek, ülkenin kendi kendini yönetmesinin sağlanmasını istediklerini vurgulayan Brown, “Bunun kolay bir yol olmadığını bildiğini” söyledi.

Londra'da gelecek yıl başlarında Afganistan ile ilgili uluslararası bir zirve yapılması konusunda çağrıda bulunan Brown, “Afganistan'ı bölge bölge Afganlar'a teslim etmek istediklerini” anlattı.

İngiltere bu zirveyle, Afganistan'da yetkinin tamamıyla Afgan yetkililerine verilme takviminin belirlenmesini ve Afganistan'ın geleceğinin tartışılmasını, böylece kendi askerlerini yavaş yavaş ülkeden çekmeyi amaçlıyor.

İngiltere'deki siyasal partilerin çoğu, NATO komutasındaki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü çerçevesinde ülkenin Afganistan'da bulunmasını destekliyor. Ancak, ülkede yapılan son kamuoyu yoklamaları halkın, son zamanda Afganistan'da ölen İngiliz askerlerinin sayısının da artmasıyla, İngiliz birliklerinin Afganistan'dan çıkmasını istediğini ortaya koyuyor.

Konuşmasında küresel ekonomik krize de değinen Brown, bu konudaki uluslararası işbirliğinin önemini vurguladı ve bu işbirliği sayesinde resesyonun ekonomik bunalıma dönüşmediğini kaydetti. “Ülkesinin ekonomik krizle mücadelede yolu yarıladığını” da ifade eden Brown, ticaretin önemine değinerek, “yurtdışında ticaretin evde iş anlamına geldiğini” bildirdi.

Nükleer silahlar ve bununla bağlantılı olarak İran konusuna da değinen Brown, ABD Başkanı Barack Obama'nın İran'a tanıdığı süre içinde nükleer silah geliştirmediği konusunda güvence vermemesi durumunda, bu ülkeye yönelik daha sert yaptırımlar uygulanabileceğini sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle