GeriDünya 'Afganistan'daki savaş çıkarımıza'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Afganistan'daki savaş çıkarımıza'

'Afganistan'daki savaş çıkarımıza'
refid:12133626 ilişkili resim dosyası

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, BBC'ye yaptığı açıklamada, Afganistan'daki savaşın ülkesinin ve İngiltere'nin çıkarına olduğunu söyledi.

Joe Biden, Afganistan'da önlem almadıkları ve bu ülkedeki soruna bir çözüm bulmadıkları takdirde, Pakistan sınırındaki terör örgütlerinin Avrupa ve ABD'de şiddet olaylarına yönelebilecekleri uyarısında bulundu.

Afganistan'da son haftalarda ölen yabancı asker sayısının artması, İngiltere'de savaşa verilen desteğe tartışmaya açmıştı. Joe Biden ise herşeye karşın Afganistan'da gösterdikleri çabalara değdiğini vurguluyor.

ABD Başkan Yardımcısı kendi ifadesiyle "çatışma döneminde" daha fazla fedakârlık yapılması gerektiğini savundu. Joe Biden, İngiliz birliklerini de överek onları "dünyanın en iyi eğitimli ve en cesur askerleri" diye tanımladı.

Ancak Biden İngiliz askerlerine verilen teşhizatın standardı konusunda yorum yapmadı. İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Lord Malloch Brown'un, "Afganistan'daki İngiliz birliklerinin kesinlikle yeterli sayıda helikopterlerinin olmadığını" söylemesi,
ülkede askerlere verilen mühimmata yönelik tartışmaları alevlendirmişti.

ABD'DEN GÜRCİSTAN'A DESTEK

Öte yandan Joe Biden, BBC'ye verdiği mülakatta, Ukrayna'dan sonra ziyaret ettiği Gürcistan'la ilgili olarak da çeşitli açıklamalar yaptı.

ABD Başkan Yardımcısı Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e ziyareti sırasında, bu ülkenin Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü desteklemeye devam ettiklerini ancak bunun "fiziki bir garanti" anlamına gelmediğini belirtti.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, bağımsızlıklarını ilan eden Güney Osetya ve Abhazya bölgelerinin sınırında devriye birliklerinin güçlendirilmesi için ABD'den yardım isteyeceğini söylüyor.

Joe Biden ise Amerikan desteğinin Gürcistan'da demokratik reformların net bir şekilde gerçekleşmesine bağlı olduğunu kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle