Dünya Afganistan'da Türk konvoyuna saldırı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  81
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afganistan'da Türk konvoyuna saldırı

Afganistan'da Türk konvoyuna saldırı

Afganistan'ın başkenti Kabil yakınlarındaki Vardak'ta Türkiye'nin kurduğu il imar ekibine ait konvoya bombalı intihar saldırısı düzenlendi. Saldırının ardından hedef alınan noktaya ateş açıldı. Olayda bir Türk koruma görevlisi ile bir sivil yaralandı.

Saldırının ardından ilkgörüntüler/Foto-galeri

Türkiye, Afganistan'daki Türk İl İmar Ekibi konvoyuna düzenlenen intihar saldırısını kınarken, bu ülkenin imarı ve kalkınmasına katkılarının süreceğini bildirdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Afganistan'ın başkenti Kabil'in yakınlarındaki Vardak ilinde, bu kentin imarı ve kalkınmasına katkıda bulunmak için 2006 yılı Kasım ayında faaliyete geçen Türk İl İmar Ekibinin Sivil Koordinatörü Bakanlık mensubu Hakan Abacı'nın içinde bulunduğu üç araçlık konvoyun bugün yerel saatle 07.45'te Kabil-Vardak kara yolundaki Pol-i Company köprüsü üzerinde intihar saldırısına hedef olduğu bildirildi.

Türk konvoyunun bir süre önce sel felaketi sonucu yıkılan köprünün yerine yapılan geçici toprak yol üzerinde ilerlediği belirtilen açıklamada, "Koşarak ortadaki zırhlı makam aracına yanaşan ve kilitli olmasından dolayı kapıyı açamayan saldırgan, aracımızın yanında kendini havaya uçurmuş, ardından konvoyumuz çapraz ateşe maruz kalmıştır" denildi.

Saldırıyı Taliban'ın üstlendiği kaydedilen açıklamada, konvoyu koruyan Emniyet Genel Müdürlüğü mensubu özel harekat timlerinin saldırıya son derece profesyonel, zamanlı ve soğukkanlı bir şekilde karşılık vermeleri üzerine teröristlerin olay yerinden kaçtıkları belirtildi.

Açıklamada, çatışmada bir özel harekat görevlisinin ayağından yaralandığı ve Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığının gönderdiği helikopterle Türk askeri birliğinin bulunduğu "Kamp Doğan" Karargahına intikal ettirilerek tedavi altına alındığını ifade edildi.

Burada yapılan ilk tedavisinden sonra halen Kabil Merkez Bölge Komutanlığı bünyesindeki hastanede bulunan polis memuru Erol Sarıca'nın sağlık durumunun iyi olduğunu bildiren Dışişleri Bakanlığı, Türk ekibinin bunun dışında herhangi bir yaralısı ya da can kaybı bulunmadığını duyurdu.

AFGANİSTAN'A KATKILAR SÜRECEK

Açıklamada "Türkiye, kaynağı ve gerekçesi ne olursa olsun, terörizmin kınanması ve insanlığa karşı suç olarak görülmesi yönündeki görüşünü tüm uluslararası, bölgesel ve ikili temaslarında kuvvetle vurgulamakta ve terörizme karşı mücadelede etkin bir uluslararası işbirliğinin hayati öneminin altını her zaman çizmektedir" denildi.
"Dost ve kardeş Afganistan'da güvenlik ve istikrarın sağlanması ile ülkenin ekonomik kalkınma ve yeniden imarına yönelik katkılarını kararlılıkla sürdüren Türkiye'nin, bu saldırıyı şiddetle kınadığı" vurgulanan açıklamada, saldırının meydana geldiği, selde yıkılan köprünün yerine yenisinin yapılmasına da zamanında esasen Türkiye'nin talip olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti, Afganistan'ın istikrarı ile güvenliğine ve sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkılarını sürdürmekte kararlıdır" denildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle