Dünya Haberleri

DÜNYA

  Afganistan'da silah gölgesinde seçim: 23 ölü

  Hürriyet Haber
  20.08.2009 - 09:47 | Son Güncelleme:

  Afganistan'da, Taliban rejiminin son bulmasının ardından düzenlenen ikinci cumhurbaşkanlığı seçiminde oy verme işlemi başladı. Ancak Taliban seçim bürolarını vurmaya başladı. Şu ana kadar çıkan olaylarda 23 kişi hayatını kaybetti. Taliban sandık başına gidecekleri tehdit ediyor, ancak burkalı Afgan kadınları canlarını hiçe sayarak sandık başına geldiler.

  KARELERLE İLGİNÇ SEÇİM MANZARALARI

  Seçimde favori şu anda devlet başkanlığını yürüten Hamid Karzei. Yaklaşık 17 milyon seçmen ayrıca 34 vilayette toplam 420 meclis üyesini belirleyecek. Seçimlere katılım oranının ilk saatler itibarıyla düşük olduğu bildiriliyor. Ülkede seçim öncesi şiddet olayları artmış, Taliban da seçim sürecini aksatma tehdidinde bulunmuştu.    

  KATILIM ORANI DÜŞÜK

  Başkent Kabil'de ve Taliban'ın etkili olduğu ülkenin güney kesimlerinde seçime katılım oranları oldukça düşük. Taliban'ın çıkış yeri olan güney kenti Kandahar'da ise ortalıkta az sayıda seçmen görüldüğü belirtiliyor.

  SEÇMENLER İÇİN 300 BİN ASKER GÖREV YAPIYOR

  Seçmenleri korumak için yaklaşık 300 bin asker görev yaparken; sabahın erken saatlerinde bazı kentlerde roket saldırıları düzenlendiği bildiriliyor.

  Helmand, Kandehar ve Gazni vilayetlerinde saldırılar düzenlendiği, başkent Kabil'de de küçük bir patlama meydana geldiği belirtiliyor.

  Seçimde kampanya dönemi, usulsüzlük iddiaları ve Taliban'ın saldırı tehditleri altında geçmişti. Bu tehditlerin milyonlarca kişiyi seçim sandıklarından uzak tutması bekleniyor.

  Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ise daha önce seçmenlerden sandık başına giderek oy kullanmalarını istemişti. Çok sayıda uzman da herşeye karşın, seçimi Afganistan'ın geleceği açısından hayati önemde görüyor.

  KARZAİ FAVORİ

  Hamid Karzai bir dönem daha göreve aday ve cumhurbaşkanlığı seçiminin de favorisi. Bir adayın cumhurbaşkanı seçilmesi için ilk turda oyların en az yüzde 50'sinin alması gerekiyor.

  Aksi takdirde seçimlerin ikinci turu Ekim ayında yapılacak. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Karzai'nin en büyük rakipleri, eski dışişleri bakanı Abdullah Abdullah ve eski maliye bakanı Eşref Gani.

  Yapılan son kamuoyu araştırmaları ise ilk turda Hamid Karzai'nin oyların yüzde 45'ini, Abdullah Abdullah'ın ise yüzde 25'ini alacağını gösteriyor. Bu durumda, Hamid Karzai ve Abdullah Abdullah seçimlerin ikinci turunda karşı karşıya gelecek.

  AFGANİSTAN'DA ÇATIŞMA: 23 ÖLÜ

  Afganistan'da oy verme işlemi devam ederken ülkeniın kuzeyinde bir kasabada bugün çıkan çatışmada 22 Talibanla 1 emniyet görevlisi öldü.

  Emniyet kuvvetlerinin açıklamasına göre, başkanlık seçiminde oy verme işleminin askıya alınmasına neden olan çatışmalarda, en az 20 radikal dinci militan da yaralandı.

  Öte yandan, başkent Kabil'deki güvenlik şirketlerinden yapılan açıklamalarda kentte en az 5 patlama sesi duyulduğu bildirildi.

  BRİTNEY SPEARS'LI SEÇMEN KARTI

  Britney Spears adına çıkarılmış seçmen kartı internette dolaşıyor. Seçimlerden önce Afganistan’da ayyuka çıkan yolsuzluk iddiaları, demokrasiye şimdiden gölge düşürdü. Oy kayıt kartlarının sokaklarda serbestçe satılması büyük tepki çekti.

  Reuters muhabiri Paul Tait, “Burada isterseniz pop yıldızı Britney Spears adına da bir seçim kartı bastırıp oy vermeye gidebilirsiniz. Hatta yerinizden kalkmadan e-postayla aldığınız kayıt kartının çıktısını alıp oy kullanabilirsiniz” yorumunu yaptı. Bir Afgan adam, ele geçirdiği bir çuval seçmen kartını arka bahçesinde satışa sundu ve “Oylarınızı Karzai’ye verin” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı