GeriDünya Afganistan'da senatör polis tarafından öldürüldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afganistan'da senatör polis tarafından öldürüldü

Afganistan meclisinin üst kanadı üyesi senatör Yunus Şirin Ağa ile oğlunun, polisin açtığı ateş sonucu öldüğü bildirildi.

Afgan yetkililerinin daha önceki açıklamalarında, belediye meclisi üyesi olduğu ve teröristlerce açılan ateş sonucu öldüğü belirtilen Ağa'nın, aslında senatör olduğu ve teröristlerin değil, polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdiği anlaşıldı.

Bağlan Valisi Ekber Berekzai, yaptığı açıklamada, Ağa'yı taşıyan aracın, yerel saatle 02.00'de Afgan güvenlik güçlerinin Taliban militanlarını takip ettiği Bağlan vilayetinin başkenti Poli Homri yakınındaki bir bölgeden geçtiği sırada, polisin açtığı ateş sonucu Ağa'nın öldüğünün açıklık kazandığını söyledi.

Araç sürücüsünün bir kontrol noktasından geçerken polisin "dur" ihtarına "ya ihtarı fark etmediği ya da aldırmadığı için" uymayarak yoluna devam etmesi üzerine, polisin araca ateş açtığını belirten Berekzai, araçtaki koruma görevlilerinin karşılık vermesi üzerine çıkan silahlı çatışmada senatör ile oğlunun öldüğünü kaydetti.

Bağlan polis şefi Muhammed Kebir Endarabi de aracın, Ağa'nın oğlu tarafından kullanıldığının belirlendiğini söyledi.

Endarabi, araçtaki 3 koruma görevlisinin olayın ardından tutuklandığını ve "neden polise ateş açtıkları ve gecenin ilerlemiş vaktinde seyahat ettikleri" konularına açıklık getirmek amacıyla sorguya çekildiğini belirtti.

Polis yetkililerince daha önce yapılan açıklamalarda, Yunus Şirin Ağa adlı meclis üyesinin, dün gece aracıyla evine dönerken pusuya düşürüldüğü bildirilmişti. Yetkililer, saldırıda, sonradan senatör olduğu anlaşılan meclis üyesinin yanı sıra araç sürücüsünün öldüğünü, bir arkadaşının da yaralandığını kaydetmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle