GeriDünya Afganistan'da medyaya seçim sansürü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afganistan'da medyaya seçim sansürü

Birleşmiş Milletler (BM), Afgan hükümetinden, yarın yapılacak devlet başkanlığı ve yerel seçimler sırasında seçime katılımı sağlamak üzere medyaya yönelik şiddet olaylarını haberleştirme yasağını kaldırmasını istedi.

BM Kabil Sözcüsü Alim Sıddık, halkın seçim günü ve sonrasında da bilgiye ulaşması gerektiğini hatırlatarak, seçimin güvenilirliğinin halkın bilgiye ulaşabilmesine doğrudan bağlı olduğunu söyledi.

Sıddık, Afganistan anayasasının ifade ve basın özgürlüğünü teminat altına aldığını, dolayısıyla böyle bir kararın yasal temeli bulunup bulunmadığının açık olmadığını kaydetti.

Bu arada, yarınki seçimlerde yeniden aday olan Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin sözcüsü Siamak Hiravi, yasak kararını savundu.

Hiravi, bu kararı gidip oy kullanacak olan Afgan halkını cesaretlendirmek ve moralini artırmak ve Afganistan'ın ulusal çıkarları için aldıklarını söyledi.

Kabil yönetimi, yarın yapılacak devlet başkanlığı ve yerel seçimler sırasında katılımı artırmak için şiddet haberleri yapılmaması çağrısında bulunmuştu.

Afganistan Dışişleri Bakanlığı, bir açıklama yaparak, tüm yerli ve yabancı medyadan, seçim günü oy verme işleminin yapılacağı 06.00-20.00 saatleri arasında şiddet ve saldırı haberlerinden kaçınmalarını istemişti. Afganistan Ulusal Güvenlik Konseyi'nin bu kararı, Afgan halkının seçimlere yaygın katılımını sağlamak için aldığı belirtilmişti.

Afganistan Bağımsız Gazeteciler Derneği Başkanı Rahimullah Samander ise, "Bu karara uymayacağız" diyerek, yarın yapılacak seçimler sırasında normal haberciliğe ve haber yayınına devam edeceklerini söylemişti.

Afganistan'da son günlerde gazetecilere karşı daha saldırgan bir tutum izleniyor. Dün bomba yüklü araçla saldırı düzenlenen yerde ve bugün banka soygunu olan yerlerde polis gazetecileri tartaklamıştı. Bugünkü olaylarda, bir kameraman ve bir gazeteci kısa süreli gözaltına alındı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle