GeriDünya Afganistan'da işbaşı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afganistan'da işbaşı

28 yıl aradan sonra Afganistan'da ilk kez bir lider tartışmasız ve barış içinde görevine başladı. 6 ay süresince geçici yönetimin başına getirilen Peştun asıllı Hamid Karzai, dün yemin ederek işbaşı yaptı.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de dün yapılan ve açılışında Kuran okunan törenle, geçici hükümet yemin etti. Hükümetin Peştun asıllı ve Kral yanlısı Başkanı Hamid Karzai, ant içerek göreve başladı.

Kabil'de yaklaşık 2 bin Afgan ileri geleni, yeni bakanlar ve yabancı diplomatların katıldığı iktidarı devralma ve ant içme töreniyle dün göreve başlayan 30 üyeli yeni geçici yönetim, 6 ay süreyle ülkeyi yönetecek.

Geçici yönetimin 30 üyesinin ant içme töreni, bir imamın okuduğu duayla başladı. İmam, ABD'de 11 Eylül saldırılarından 2 gün önce öldürülen Kuzey İttifakı lideri Ahmed Şah Mesud için dua okudu.

DOSTUM: BARIŞ İÇİN KABİLDEYİM

Törenin yapıldığı binaların bulunduğu asfalt alana kırmızı bir halı serildi. Şeref kıtası ve askeri bandonun da tören için hazır bulunduğu görülürken, törene katılan kadınların burka giymediği, sadece ipek başörtüsü taktıkları ve birçoğunun da makyajlı olduğu dikkat çekti.

Törene katılanlar arasında BM Afganistan Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi, Brahimi'nin yardımcısı Francesc Vendrell, ABD'nin Afganistan özel temsilcisi James Dobbins, ABD'nin Afganistan harekatını yöneten Merkez Komutanlığı Generali Tommy Franks de bulunuyordu.

Törende geçici hükümette yer alan yetkililerin yanı sıra eski Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbani, Özbek komutan Raşid Dostum da hazır bulundu. Başlangıçta Bonn'da yapılan geçici yönetimle ilgili anlaşmayı eleştiren Dostum, ‘‘Barış için Kabil'deyim’’ dedi.

Törende konuşan Karzai, savaşın harap ettiği ülkesini yeniden inşa etmek için uzlaşma ve uluslararası yardım çağrısında bulundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle